tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Piesi nie będą mieli pierwszeństwa przed przejściem!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Piesi nie będą mieli pierwszeństwa przed przejściem!

Autor: Alonzo 2019.04.22, 19:17 45 Drukuj

Jakiś czas temu były prezes NIK, Janusz Wojciechowski, przedstawił propozycję, aby kierujący musieli uważać nie tylko na pieszych na przejściach, ale również na tych, którzy dopiero planują na nie wejść. Chodziło o następujący zapis:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na nie. Za wchodzącego na przejście uważa się pieszego, który zatrzymał się przed przejściem, zwrócony w jego stronę.

NAS Analytics TAG


Nie wiem, czy ta propozycja była dobra, czy zła. Trzeba byłoby to zweryfikować w praktyce. Na pewno jednak oznaczała ona dodatkowe problemy dla motocyklistów, którzy już teraz są często nie zauważani zarówno przez innych kierowców, jak i pieszych. Obecnie pieszy nie może wejść na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd:

Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

Zmiana, proponowana przez Janusza Wojciechowskiego, dawałaby możliwość wchodzenia przed jadący pojazd, gdyż to na kierowcy spoczywałby obowiązek ustalenia, czy pieszy zamierza wejść na przejście, czy też nie. W momecie, gdy pieszy wchodziłby na przejście i dochodziłoby do potrącenia, to kierujący pojazdem nie dopełniałby obowiązku zachowania należytej ostrożności i ustąpienia takiemu pieszemu - o ile przed wejściem byłby on zwrócony twarzą w stronę kierującego. 

Na szczęście sejmowa komisja nie zdecydowała się na zaostrzenie przepisów dla kierująych pojazdami i dość rozsądnie uzasadniła, ze:

[…] na chwilę obecną koncepcja [bezwzględne pierwszeństwo pieszych - przyp. red] ta powinna być traktowana jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji w ramach ewentualnych prac nad zmianą przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w przyszłości. Ewentualne działania legislacyjne zmierzające do zmiany przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale także innych ustaw […] powinny uwzględniać potrzebę i wymagania bezpieczeństwa nie tylko pieszych, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Krótko mówiąc komisja uznała, że ważne są również nasze potrzeby i nie można przeność całej odpowiedzialności za potencjalne zdarzenia z pieszymi na przejściach wyłącznie na kierowców.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 12
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę