tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowe prawo jazdy bez adresu. Czy trzeba wymieniać dotychczasowy dokument?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowe prawo jazdy bez adresu. Czy trzeba wymieniać dotychczasowy dokument?

Autor: Raff 2019.03.20, 11:40 1 Drukuj

Dokumenty prawa jazdy, wydawane po 4 marca tego roku, nie mają już informacji o adresie posiadacza. Czy czeka nas obowiązkowa wymiana dotychczas używanych blankietów?

Usunięcie z dokumentu prawa jazdy informacji o adresie kierowcy było bardzo dobrym pomysłem. Dotychczas, jeśli ktoś zmieniał miejsce zamieszkania, musiał w ciągu 30 dni zaktualizować dane w dokumencie, co wiązało się nie tylko z kłopotem, ale także z wydatkiem.

NAS Analytics TAG

Podobna sytuacja dotyczyła przypadku administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Kierowca także zmuszony był wówczas postarać się o aktualny blankiet, co, oczywiście, znów wiązało się z opłatą.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, w sieci pojawiło się wiele sprzecznych informacji związanych z rzekomym obowiązkiem wymiany dotychczas używanych blankietów prawa jazdy na nowe, pozbawione adresu. Sprawdziliśmy jak faktycznie wygląda ta sprawa, bo koszt takiej wymiany nie jest mały - to 100 zł 50 gr.

Każdy dokument prawa jazdy ma określoną datę ważności. Było z tym sporo kłopotu, bo część kierowców, posiadająca bezterminowe prawko, uważała tę datę za termin ważności samych uprawnień. Tak jednak nie jest - data ważności określona w dokumencie oznacza termin, do którego ważny jest sam blankiet. Uprawnienia, jeśli nadane zostały bezterminowo, zachowują tę cechę.

Ważność blankietu oznacza nieprzekraczalny termin, do którego należy postarać się o nowy dokument prawa jazdy. Wymiana posiadanego obecnie prawa jazdy nie jest więc obowiązkowa teraz, ale trzeba to będzie zrobić przed upływem terminu podanego przy określonej kategorii. W praktyce wszystkie bezterminowe prawa jazdy będą musiały być wymienione w latach 2028-2033.

Z całą pewnością kierowcy nie mają jednak obowiązku wymiany dokumentu starego typu na nowy przed upływem terminu ważności posiadanego blankietu, nawet jeśli umieszczony na nim adres ulegnie zmianie. Informację tę w rozmowie z portalem dziennik.pl potwierdził Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę