tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowe prawo jazdy bez adresu. Czy trzeba wymienia dotychczasowy dokument?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowe prawo jazdy bez adresu. Czy trzeba wymienia dotychczasowy dokument?

Autor: Raff 2019.03.20, 11:40 1 Drukuj

Dokumenty prawa jazdy, wydawane po 4 marca tego roku, nie mają już informacji o adresie posiadacza. Czy czeka nas obowiązkowa wymiana dotychczas używanych blankietów?

Usunięcie z dokumentu prawa jazdy informacji o adresie kierowcy było bardzo dobrym pomysłem. Dotychczas, jeśli ktoś zmieniał miejsce zamieszkania, musiał w ciągu 30 dni zaktualizować dane w dokumencie, co wiązało się nie tylko z kłopotem, ale także z wydatkiem.

NAS Analytics TAG

Podobna sytuacja dotyczyła przypadku administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Kierowca także zmuszony był wówczas postarać się o aktualny blankiet, co, oczywiście, znów wiązało się z opłatą.

Po wprowadzeniu nowych przepisów, w sieci pojawiło się wiele sprzecznych informacji związanych z rzekomym obowiązkiem wymiany dotychczas używanych blankietów prawa jazdy na nowe, pozbawione adresu. Sprawdziliśmy jak faktycznie wygląda ta sprawa, bo koszt takiej wymiany nie jest mały - to 100 zł 50 gr.

Każdy dokument prawa jazdy ma określoną datę ważności. Było z tym sporo kłopotu, bo część kierowców, posiadająca bezterminowe prawko, uważała tę datę za termin ważności samych uprawnień. Tak jednak nie jest - data ważności określona w dokumencie oznacza termin, do którego ważny jest sam blankiet. Uprawnienia, jeśli nadane zostały bezterminowo, zachowują tę cechę.

Ważność blankietu oznacza nieprzekraczalny termin, do którego należy postarać się o nowy dokument prawa jazdy. Wymiana posiadanego obecnie prawa jazdy nie jest więc obowiązkowa teraz, ale trzeba to będzie zrobić przed upływem terminu podanego przy określonej kategorii. W praktyce wszystkie bezterminowe prawa jazdy będą musiały być wymienione w latach 2028-2033.

Z całą pewnością kierowcy nie mają jednak obowiązku wymiany dokumentu starego typu na nowy przed upływem terminu ważności posiadanego blankietu, nawet jeśli umieszczony na nim adres ulegnie zmianie. Informację tę w rozmowie z portalem dziennik.pl potwierdził Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr