tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy drosze o kilkaset zotych. Niepokojcy wyrok Trybunau Sprawiedliwoci UE
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy drosze o kilkaset zotych. Niepokojcy wyrok Trybunau Sprawiedliwoci UE

Autor: Raff 2019.03.19, 12:34 Drukuj

Kursy na prawo jazdy mogą zdrożeć nawet o kilkaset złotych. Powodem jest niepokojący wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT uznano za nieuzasadnione.

W Polsce szkoły jazdy zwolnione są z podatku VAT od roku 2011. Podstawa prawna została ujęta w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP1/443-145/11-2/MK), która uznaje takie podmioty za ośrodki edukacyjne.

NAS Analytics TAG

Niestety, z taką interpretacją nie zgadza się unijny Trybunał Sprawiedliwości. W wydanym niedawno wyroku zakwestionowano przepis umożliwiający zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT, wskazując, że nauka jazdy nie podlega pod kategorię "usługi edukacyjne". Zdaniem Trybunału taki rodzaj kształcenia to "nauczanie specjalistyczne", które nie podlega zwolnieniu z VAT.

Dla szkół jazdy, ale też pośrednio dla kursantów, może to oznaczać spore kłopoty. Średni koszt kursu na prawo jazdy, który dziś wynosi w Warszawie 1400 zł, może, po dodaniu podatku kosztować 1722 zł. To nie wszystko. Wprowadzenie obowiązku VAT może oznaczać dla OSK konieczność prowadzenia pełnej dokumentacji przebiegu pojazdu. To sporo dodatkowych formalności.

Na razie nie wiadomo, czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wprost przełoży się na wzrost cen kursów na prawo jazdy. Należy jednak taką ewentualność brać pod uwagę.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr