tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za co stracisz prawo jazdy na motocyklu? Wykroczenia, na które lepiej uważaj NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za co stracisz prawo jazdy na motocyklu? Wykroczenia, na które lepiej uważaj

Autor: Raff 2019.04.23, 17:00 2 Drukuj

Policjant może zatrzymać prawo jazdy w kilku przypadkach. Zawsze jednak o tym, czy zostanie ono zwrócone, czy zatrzymane na dłużej, decyduje sąd lub starosta. Na jakie wykroczenia trzeba szczególnie uważać?

Prawo jazdy policja zatrzyma najczęściej wtedy, gdy kierujący przekroczy dopuszczalną w terenie zabudowanym prędkość o więcej niż 50 km/h. Policjant ma wówczas obowiązek zatrzymać dokument (lub wprowadzić informację o jego zatrzymaniu do CEPiK), zaś decyzję o samym zatrzymaniu podejmuje na wniosek policji starosta.

NAS Analytics TAG

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol i narkotyki

Prawo jazdy zostanie zatrzymane zawsze, kiedy podczas kontroli wyjdzie na jaw, że kierujący jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Co ważne, policjant ma prawo zatrzymać dokument nawet jeśli jeden z dwóch wymaganych pomiarów wykaże obecność zabronionej substancji. O dalszym losie prawa jazdy zadecyduje sąd.

Zatrzymanie prawa jazdy za punkty karne

Prawko stracimy także, jeśli podczas kontroli okaże się, że przekroczyliśmy dopuszczalną liczbę punktów karnych. Może to nastąpić nawet jeśli podczas zatrzymania nie dostaniemy punktów - jeśli w policyjnej bazie danych znajdzie się informacja o przekroczeniu limitu związanym z wcześniejszymi wykroczeniami.

Zatrzymanie prawa jazdy za stwarzanie zagrożenia

Najwięcej emocji budzi jednak zatrzymanie prawa jazdy z powodu rażącego naruszenia przepisów. Jeśli policjant stwierdzi, że istnieje uzasadnione (na przykład stylem jazdy) podejrzenie, że kierowca nie zna zasad ruchu drogowego i może być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu, policjant ma prawo zatrzymać dokument i skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Wbrew obiegowej opinii aby stracić prawo jazdy, wcale nie trzeba spowodować wypadku.

Utrata prawa jazdy za ucieczkę przed policją

Sam fakt niezatrzymania się do policyjnej kontroli nie stanowi przesłanki do zatrzymania prawa jazdy. Jeśli jednak podczas ucieczki kierujący wielokrotnie łamie przepisy, naraża innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo lub stwarza inne zagrożenie, musi liczyć się z możliwością utraty dokumentu lub nawet, jeśli taka będzie decyzja sądu, utraty uprawnień.

Warto pamiętać, że niezastosowanie się do polecenia zatrzymania, wydanego za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych, traktowane jest jak przestępstwo, podlega zatem karze ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Nieczytelne lub fałszywe prawko

Prawo jazdy możesz stracić jeśli dokument jest nieczytelny. Policjant nie będzie się domyślał, co napisane jest w wypranym kilkanaście razy blankiecie. Po prostu dokument zatrzyma. Stracisz także fałszywe prawko - na przykład kupione jako "produkt kolekcjonerski" lub pamiątkę z Ukrainy. W takim przypadku grozić ci także będzie odpowiedzialność karna.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę