tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Trójkołowce na kategorię B legalnie od 22 grudnia. Ale jakie? NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Trójkołowce na kategorię B legalnie od 22 grudnia. Ale jakie?

Autor: Raff 2018.12.21, 13:05 6 Drukuj

Od jutra, 22 grudnia, posiadacz prawa jazdy kategorii B, będzie mógł legalnie poruszać się motocyklami trójkołowymi. Ministerstwo Infrastruktury od dwóch miesięcy nie potrafiło jednak odpowiedzieć nam czy nowe uprawnienia będą uzależnione od homologacji przyznanej trójkołowcom.

W Prawie o ruchu drogowym - ustawie określającej przepisy dotyczące pojazdów, pojęcie trójkołowca nie jest użyte wprost. Schowano je pod definicją motocykla - to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, (...) określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Przepisy unijne klasyfikują pojazdy trójkołowe zgodnie z homologacją L5e i, w ślad za unijnymi przepisami, określenie to pojawia się w rozporządzeniach.

Część motocykli trójkołowych, jak na przykład Yamaha Niken, posiada homologację motocykla (L2e). Wiele osób związanych z branżą motocyklową twierdzi, że z tego powodu nie załapie się on do ustawy o trójkołowcach. Tyle tylko, że w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, pojęcie homologacji nie pojawia się w ogóle.

Próbowaliśmy w tej sprawie zasięgnąć opinii Ministerstwa Infrastruktury - niestety po niemal dwumiesięcznym oczekiwaniu nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy rodzaj homologacji będzie miał znaczenie przy kwalifikowaniu trójkołowców do uprawnień kategorii B.

Z uchwalonej przez parlament nowelizacji wynika tylko, że do skorzystania z nowego uprawnienia konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B od minimum trzech lat. Ani słowa na temat homologacji, ani dodatkowych warunków.

Na razie zatem nadal nie wiadomo zbyt wiele. Ministerstwo milczy, a kierowcy, którzy chcieliby od jutra wyjechać na drogi mogą liczyć tylko na domysły.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę