tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowe przepisy dla kierowcw w 2019 roku. Co si zmieni?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowe przepisy dla kierowcw w 2019 roku. Co si zmieni?

Autor: Raff 2019.01.02, 11:08 Drukuj

Rejestracja online, likwidacja obowiązku wożenia prawa jazdy, ale także opłata emisyjna i mandaty za nowe wykroczenia - to tylko część zmian, które czekają nas, kierowców w nadchodzącym roku.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło stopniowe wycofywanie przepisów penalizujących brak dokumentów pojazdu podczas kontroli drogowej. W efekcie dziś dowód rejestracyjny i polisę OC możemy zostawić w domu.

NAS Analytics TAG

W planach na rok 2019 jest także wycofanie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i to, na co wielu z nas czeka od dawna - likwidacja Karty Pojazdu. Ten archaiczny dokument, w którym rejestrowano kolejnych właścicieli i modyfikacje pojazdu, nie ma najmniejszego sensu, kiedy wszystkie dane i tak dostępne są w internecie.

Nowe przepisy 2019 - opłata emisyjna

Szeroko dyskutowaną i dość negatywnie ocenianą zmianą jest z pewnością wprowadzenie opłaty emisyjnej. Ten ukryty podatek, w założeniu, ma być przeznaczany na likwidowanie skutków emisji szkodliwych substancji pochodzących ze spalania paliwa. Obciążeni zostaną nim nie tylko kierowcy, ale także przedsiębiorstwa, w tym te produkujące energię.

W praktyce zatem kierowcy, po akcyzie, VAT i opłacie paliwowej, zapłacą już czwarty podatek zawarty w cenie paliwa. Eksperci szacują, że cena benzyny wzrośnie o około 8 groszy na litrze.

W tegorocznych planach jest wprowadzenie do Prawa o ruchu drogowym zapisu określającego precyzyjnie minimalny odstęp między pojazdami. Dziś taki zapis obowiązuje tylko w odniesieniu do pojazdów poruszających się w tunelach, w pozostałych sytuacjach określono ten odstęp jako "niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu".

Nie wiadomo czy odstęp zostanie ustalony "na sztywno", czyli na przykład w wysokości 100 metrów na autostradzie, czy, wzorem wielu krajów Europy zachodniej, zostanie on określony w sekundach. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze dla bezpieczeństwa, bo ściśle zależy od prędkości pojazdów.

Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia terminu wprowadzenia ograniczeń dla świeżo upieczonych kierowców - zwłaszcza okresu próbnego. Początkowo miał on zostać wprowadzony 4 czerwca ubiegłego roku, jednak na skutek problemów z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0, odłożono termin jego wprowadzenia w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Ten rok może przynieść także postulowane od dawna zmiany w opłatach za obowiązkowe przeglądy techniczne. Mało prawdopodobne, by partia rządząca zdecydowała się na podwyżki przed jesiennymi wyborami, ale tuż po nich - dlaczego nie.

Nowe przepisy 2019 - rejestracja online

Z ułatwień, które pojawią się w 2019 roku, warto wspomnieć planowane wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu online. Pojawi się także opcja zachowania przez nowego właściciela tablic rejestracyjnych zamontowanych na zakupionym pojeździe.

Ważną zmianą będzie wprowadzenie surowych kar za cofanie liczników. Osobie, która dokonuje oszustwa, ale też tej, która zleca taką usługę, grozić będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Przepis ten miał wejść już od 1 stycznia, ale prace nad nim się przedłużają.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr