tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowe przepisy dla kierowców w 2019 roku. Co się zmieni? NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowe przepisy dla kierowców w 2019 roku. Co się zmieni?

Autor: Raff 2019.01.02, 11:08 Drukuj

Rejestracja online, likwidacja obowiązku wożenia prawa jazdy, ale także opłata emisyjna i mandaty za nowe wykroczenia - to tylko część zmian, które czekają nas, kierowców w nadchodzącym roku.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło stopniowe wycofywanie przepisów penalizujących brak dokumentów pojazdu podczas kontroli drogowej. W efekcie dziś dowód rejestracyjny i polisę OC możemy zostawić w domu.

W planach na rok 2019 jest także wycofanie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i to, na co wielu z nas czeka od dawna - likwidacja Karty Pojazdu. Ten archaiczny dokument, w którym rejestrowano kolejnych właścicieli i modyfikacje pojazdu, nie ma najmniejszego sensu, kiedy wszystkie dane i tak dostępne są w internecie.

Nowe przepisy 2019 - opłata emisyjna

Szeroko dyskutowaną i dość negatywnie ocenianą zmianą jest z pewnością wprowadzenie opłaty emisyjnej. Ten ukryty podatek, w założeniu, ma być przeznaczany na likwidowanie skutków emisji szkodliwych substancji pochodzących ze spalania paliwa. Obciążeni zostaną nim nie tylko kierowcy, ale także przedsiębiorstwa, w tym te produkujące energię.

W praktyce zatem kierowcy, po akcyzie, VAT i opłacie paliwowej, zapłacą już czwarty podatek zawarty w cenie paliwa. Eksperci szacują, że cena benzyny wzrośnie o około 8 groszy na litrze.

W tegorocznych planach jest wprowadzenie do Prawa o ruchu drogowym zapisu określającego precyzyjnie minimalny odstęp między pojazdami. Dziś taki zapis obowiązuje tylko w odniesieniu do pojazdów poruszających się w tunelach, w pozostałych sytuacjach określono ten odstęp jako "niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu".

Nie wiadomo czy odstęp zostanie ustalony "na sztywno", czyli na przykład w wysokości 100 metrów na autostradzie, czy, wzorem wielu krajów Europy zachodniej, zostanie on określony w sekundach. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze dla bezpieczeństwa, bo ściśle zależy od prędkości pojazdów.

Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia terminu wprowadzenia ograniczeń dla świeżo upieczonych kierowców - zwłaszcza okresu próbnego. Początkowo miał on zostać wprowadzony 4 czerwca ubiegłego roku, jednak na skutek problemów z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0, odłożono termin jego wprowadzenia w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Ten rok może przynieść także postulowane od dawna zmiany w opłatach za obowiązkowe przeglądy techniczne. Mało prawdopodobne, by partia rządząca zdecydowała się na podwyżki przed jesiennymi wyborami, ale tuż po nich - dlaczego nie.

Nowe przepisy 2019 - rejestracja online

Z ułatwień, które pojawią się w 2019 roku, warto wspomnieć planowane wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu online. Pojawi się także opcja zachowania przez nowego właściciela tablic rejestracyjnych zamontowanych na zakupionym pojeździe.

Ważną zmianą będzie wprowadzenie surowych kar za cofanie liczników. Osobie, która dokonuje oszustwa, ale też tej, która zleca taką usługę, grozić będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Przepis ten miał wejść już od 1 stycznia, ale prace nad nim się przedłużają.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę