tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Od kiedy jazda bez prawka, rejestracja przez internet, likwidacja Karty Pojazdu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Od kiedy jazda bez prawka, rejestracja przez internet, likwidacja Karty Pojazdu?

Autor: Raff 2020.05.27, 12:35 Drukuj

Rejestracja pojazdu przez internet, likwidacja Karty Pojazdu i nalepki kontrolnej, zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy - projekt zmian, zapowiadanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, trafił wreszcie do Sejmu.

Wraca sprawa nowelizacji przepisów, która umożliwi rejestrację pojazdów przez internet oraz zlikwiduje obowiązek wożenia prawa jazdy i wyrabiania karty pojazdu. Choć prace nad zmianą regulacji rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, utknęły ze względu na wybory, a potem pandemię.

NAS Analytics TAG

Jazda bez prawa jazdy

Prawo jazdy zostało ostatnim fizycznym dokumentem, którego posiadanie jest niezbędne w razie kontroli. Policja wprawdzie ma możliwość sprawdzenia, czy kierowca posiada uprawnienia i jaki jest ich zakres, ale za brak blankietu nadal grozi 50-złotowy mandat.

Nowe przepisy uregulują zatem tę kwestię, co oznacza, że kontrola policyjna w całości opierać się będzie na danych uzyskanych z systemu informatycznego - zarówno policyjnej bazy, jak i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz rejestru dowodów osobistych.

Zatrzymanie prawa jazdy, na przykład za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, realizowane będzie przez wpis o zatrzymaniu umieszczany w Centralnej Ewidencji Kierowców. Z jednej strony bardzo uprości to procedury, z drugiej wyeliminuje patologie, kiedy to kierowcy z teoretycznie zatrzymanymi dokumentami wciąż mogli się nimi posługiwać - wystarczyło, że podczas kontroli oświadczyli, że nie mają ich przy sobie.

Rejestracja pojazdu przez internet

Kolejną zmianą, która czeka nas w związku z nowelizacją, będzie możliwość rejestracji pojazdu przez internet. Będzie jej dokonywał salon, przy pomocy specjalnego elektronicznego formularza. W przypadku pojazdów używanych, nabywca będzie miał możliwość pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej, niezależnie od miejsca poprzedniej rejestracji pojazdu.

Z tą zmianą związana jest także likwidacja Karty Pojazdu oraz nalepki kontrolnej, co oznacza, że rejestracja pojazdu może być tańsza nawet o 174,50 zł - 99,50 zł oszczędzimy na wydaniu tablicy rejestracyjnej, nalepki kontrolnej i opłaty ewidencyjnej, 75 zł na Karcie Pojazdu. Ministerstwo Cyfryzacji nie precyzuje jak wyglądać ma internetowa rejestracja pojazdów używanych.

Od kiedy zmiany?

Większość zmian wejdzie jednak nie wcześniej niż w 2021 roku. Projekt trafił dopiero do sejmowego centrum legislacji. Przepis dotyczący likwidacji obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy zostanie zapowiedziany z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, zaś pozostałe zmiany zaczną obowiązywać dopiero 9 miesięcy od daty ogłoszenia ustawy, zatem na pewno nie w tym roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr