tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jeszcze rower, czy ju motocykl? miertelny wypadek w odzi
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jeszcze rower, czy ju motocykl? miertelny wypadek w odzi

Autor: Janusz Bbenek 2020.05.27, 12:50 2 Drukuj

W marcu na jednym z łódzkich przystanków autobusowych doszło do potrącenia starszej kobiety przez rowerzystę, który na skutek upadku zmarł. Okazało się, że jechał rowerem wspomaganym elektrycznie, który był w stanie rozpędzić się do niemal 100 km/h. 

Dobiega końca śledztwo w sprawie wypadku, do którego doszło 7 marca w Łodzi. W 75-letnią kobietę, która szła do autobusu ścieżką rowerowo-pieszą wjechał jadący z dużą prędkością rowerzysta. Kobieta doznała licznych złamań, mężczyzna niestety zginął na miejscu. 

NAS Analytics TAG

Policjanci zabezpieczyli i zbadali rower sprawcy i jednocześnie głównej ofiary tego zdarzenia. Okazało się, że jest to wspomagany elektrycznie model z mocnym silnikiem umieszczonym w tylnej piaście. Według wskazań licznika, rozpędzał się on do nawet 97 km/h, a w momencie wypadku zatrzymał na 38 km/h, co i tak jest bardzo dużą wartością biorąc pod uwagę jazdę po ścieżce przeznaczonej również dla pieszych. Śledztwo zostanie niedługo umorzone, również z tego powodu, że u 46-letniego rowerzysty stwierdzono prawie 3 promile alkoholu w organizmie i to on został uznany winnym tego zdarzenia. 

Dla nas istotna jest inna sprawa. Przepisy nie nadążają za dużym wzrostem popularności wspomaganych elektrycznie rowerów, choć w prawie o ruchu drogowym zapisano definicję takiego pojazdu, by nadal był kwalifikowany jako rower:

"rower (...) może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h"

Na rynku bez większych problemów dostępne są jednak rowery z dużo mocniejszymi silnikami, których osiągi nawet bez większych przeróbek mogą dorównywać nawet motocyklom klasy 125, nie mówiąc o motorowerach. Policja praktycznie nie kontroluje i nie weryfikuje tych parametrów.

Pomijając umiejętności kierujących, takie pojazdy powinny poruszać się wyłącznie po jezdni, na ścieżkach rowerowych i chodnikach są dużym zagrożeniem. Inna sprawa, to wątpliwe przystosowanie samego roweru do takich prędkości, choćby pod względem sztywności konstrukcji czy doboru ogumienia. Jeśli jeździcie takimi rowerami, zachęcamy do jak najwyższej rozwagi. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr