tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklici s szczliwsi. Nauka nie moe kama!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklici s szczliwsi. Nauka nie moe kama!

Autor: Raff 2019.12.14, 08:56 2 Drukuj

Jazda motocyklem sprzyja redukcji stresu i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Poprawia umiejętności poznawcze, co czyni nas lepszymi kierowcami. Oczywiste? Tak! I są na to naukowe dowody! 

Pierwsze badanie na reprezentatywnej grupie motocyklistów przeprowadziło w 2008 roku laboratorium Ryuty Kawashima z Zakładu Funkcjonalnego Obrazowania Mózgu Instytutu Rozwoju, Starzenia się i Raka Uniwersytetu Tohoku. Badanie wykazało, że jazda motocyklem stymuluje mózg i poprawia działanie funkcji poznawczych.

NAS Analytics TAG

W badaniu wzięły udział osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat często korzystały z motocykli oraz takie, które w ciągu ostatnich 10 lat nie jeździły jednośladami w ogóle. Przez miesiąc, podczas którego trwało badanie, jeździli oni jednośladami na torze, podczas gdy naukowcy badali działanie ich kory mózgowej.

Wyniki były jednoznaczne - jazda motocyklem stymuluje mózg na wiele sposobów. Zaobserwowano poprawę pamięci i orientacji w przestrzeni, a ponadto wykazano, że częsta jazda motocyklem znacznie poprawia funkcje poznawcze i ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne, na przykład redukuje stres.

Do podobnych wniosków doszli dziesięć lat później naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Wyniki badań wykazały, że jazda motocyklem wyraźnie redukuje stres, zwiększa tętno i poziom adrenaliny. Podobne wyniki dają lekkie ćwiczenia na siłowni.

Jednoślad znacznie poprawia także ostrość zmysłów, która jest znacznie wyższa niż wtedy, gdy korzysta się z samochodu. Podobny efekt można zaobserwować u osób medytujących. Zmiany w aktywności mózgu podczas jazdy motocyklem zbliżone były do reakcji po wypiciu kawy.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr