tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklici s zdrowsi i szczliwsi! Mamy na to 3 naukowe dowody
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklici s zdrowsi i szczliwsi! Mamy na to 3 naukowe dowody

Autor: Raff 2020.03.19, 11:57 2 Drukuj

Motocykliści często się uśmiechają, optymistycznie patrzą na życie i cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby, które na motocyklu nie jeżdżą. My wiemy o tym od dawna, ale do takich samych wniosków doszli także naukowcy!

Przygnębionego motocyklistę spotkać równie łatwo co jednorożca, yeti albo empatycznego komornika. Wiadomo - nic jak motocykl nie rozwiewa trosk, nie powodując jednocześnie kaca. Przez lata pokolenia bikerów doświadczały tej prawdy empirycznie, po prostu ruszając w drogę. Fenomen ten zainteresował jednak naukowców tak bardzo, że postanowili go zbadać.

NAS Analytics TAG

Dowód nr 1. Jazda motocyklem stymuluje mózg

Badania przeprowadzone przez Zakład Funkcjonalnego Obrazowania Mózgu Instytutu Rozwoju, Starzenia się i Raka Uniwersytetu Tohoku wykazało, że jazda motocyklem stymuluje mózg i poprawia działanie funkcji poznawczych.

Badacze przyjrzeli się grupie motocyklistów i porównali otrzymane wyniki z grupą osób, które nie jeździły na motocyklu. Wnioski? U motocyklistów zaobserwowano poprawę pamięci i orientacji w przestrzeni, poprawę funkcji poznawczych i stwierdzono pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Dowód nr 2. Jazda motocyklem redukuje stres

Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut neurologii i Zachowań Ludzkich w Semel są jednoznaczne - jazda motocyklem zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu. Naukowcy przyjrzeli się aktywności mózgu motocyklistów przed jazdą, podczas niej i po jej zakończeniu.

W czasie jazdy badani byli skupieni na zmysłach i odporni na rozkojarzenie. Zaobserwowano także wzrost poziomu adrenaliny i tętna, a także obniżenie poziomu kortyzolu. Jazda motocyklem zmniejszyła biomarkery hormonalne stresu o 28 procent. Ostrość zmysłów była zbliżona do tej, którą osiągają osoby doświadczone w medytacji.

Dowód nr 3. Jazda motocyklem łagodzi skutki chorób

Dr Lee Bartel z Uniwersytetu w Toronto od lat prowadzi badania nad wibracjami i ich wpływem na nasze zdrowie. Wyniki przez niego uzyskane napawają optymizmem - okazuje się, że drgania powodowane przez motocykle mogą pomagać w łagodzeniu skutków przewlekłego, ogólnego bólu mięśni i stawów, a także spowalniać rozwój chorób Alzheimera i Parkinsona.

Zdaniem naukowca rytmiczna praca cylindrów połączona z wibracjami generowanymi przez nawierzchnię mogą z powodzeniem zastąpić wiele leków.

 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr