tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda motocyklem korzystna dla psychiki. Ważne badania amerykańskich naukowców

Jazda motocyklem korzystna dla psychiki. Ważne badania amerykańskich naukowców

Autor: Raff 2019.01.18, 13:54 Drukuj

Jazda motocyklem poprawia zdrowie psychiczne, zmniejsza stres i pomaga się skupić. Oczywistość? Owszem, ale teraz zostało to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców.

Wyniki badań neurobiologicznych przeprowadzonych przez badaczy z Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior nie pozostawiają wątpliwości - jazda motocyklem ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka - poprawia uwagę oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Badacze przyjrzeli się aktywności mózgu uczestników i poziomom ich hormonów przed jazdą motocyklem, podczas niej i po jej zakończeniu. W czasie jazdy uczestnicy byli skupieni na zmysłach i odporni na rozkojarzenie. Jazda powodowała również wzrost poziomu adrenaliny i tętna, a także obniżenie poziomu kortyzolu.

Wyniki badań, sfinansowanych przez Harleya-Davidsona, są bardzo optymistyczne - jazda motocyklem zmniejszyła biomarkery hormonalne stresu o 28 procent. 20 minut takiej aktywności zwiększyła tętno uczestników o 11 procent, a poziom adrenaliny o 27 procent. Podobne wyniki dają lekkie ćwiczenia na siłowni.

Ostrość zmysłów była znacznie wyższa niż podczas jazdy samochodem. Taki efekt obserwowany jest także u osób doświadczonych w medytacji. Zmiany w aktywności mózgu podczas jazdy motocyklem zbliżone były do reakcji po wypiciu kawy.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę