tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda motocyklem korzystna dla psychiki. Ważne badania amerykańskich naukowców NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda motocyklem korzystna dla psychiki. Ważne badania amerykańskich naukowców

Autor: Raff 2019.01.18, 13:54 1 Drukuj

Jazda motocyklem poprawia zdrowie psychiczne, zmniejsza stres i pomaga się skupić. Oczywistość? Owszem, ale teraz zostało to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców.

Wyniki badań neurobiologicznych przeprowadzonych przez badaczy z Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior nie pozostawiają wątpliwości - jazda motocyklem ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka - poprawia uwagę oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Badacze przyjrzeli się aktywności mózgu uczestników i poziomom ich hormonów przed jazdą motocyklem, podczas niej i po jej zakończeniu. W czasie jazdy uczestnicy byli skupieni na zmysłach i odporni na rozkojarzenie. Jazda powodowała również wzrost poziomu adrenaliny i tętna, a także obniżenie poziomu kortyzolu.

Wyniki badań, sfinansowanych przez Harleya-Davidsona, są bardzo optymistyczne - jazda motocyklem zmniejszyła biomarkery hormonalne stresu o 28 procent. 20 minut takiej aktywności zwiększyła tętno uczestników o 11 procent, a poziom adrenaliny o 27 procent. Podobne wyniki dają lekkie ćwiczenia na siłowni.

Ostrość zmysłów była znacznie wyższa niż podczas jazdy samochodem. Taki efekt obserwowany jest także u osób doświadczonych w medytacji. Zmiany w aktywności mózgu podczas jazdy motocyklem zbliżone były do reakcji po wypiciu kawy.

NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę