tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle na wynajem pozwalaj kobietom z Zimbabwe wyj z ubstwa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle na wynajem pozwalaj kobietom z Zimbabwe wyj z ubstwa

Autor: Janusz Bbenek 2020.05.29, 10:30 Drukuj

W ostatnich latach część działań pomocowych dla Afryki nie odniosło pożądanego skutku, lecz zdarzały się też takie, które naprawdę zmieniły życie w pogrążonych w ubóstwie regionach. Do tej drugiej grupy należy inicjatywa Mobility for Africa, która umożliwiła kobietom z Zimbabwe tani wynajem elektrycznych motocykli dostawczych. Dzięki nim nie muszą już nosić ciężkich towarów na własnych głowach i plecach, a wiele z nich znalazło dochodowe zajęcia, które wyraźnie podniosły ich poziom życia. 

Mobility for Africa (MfA) to start-up, którego głównym zadaniem jest pomoc głównie zamieszkującym Zimbabwe kobietom. Dlaczego konkretnie kobietom? Ponieważ to one wykonują najcięższe prace, a do tej pory były niemal całkowicie wykluczone w temacie transportu. Mówiono im, że nie są w stanie prowadzić żadnego pojazdu, a jednocześnie musiały na własnych barkach dźwigać przez wiele kilometrów wodę, drewno na opał czy produkty rolne przeznaczone na sprzedaż. 

NAS Analytics TAG

Pomysłodawcy MfA postanowili to zmienić. W zimbabweńskim dystrykcie Wadza stworzyli system wynajmu elektrycznych trójkołowych motocykli dostawczych, przeznaczony tylko dla kobiet. Pojazdy te, nazywane tu "Hamba", produkowane są w Chinach, lecz wysyłane w częściach i montowane już na miejscu. Koszt jednej sztuki to ok. 1,5 tysiąca dolarów - u nas taniocha, tam astronomiczny. 

MfA znalazło na to sposób. Wynajmuje każdy pojazd grupie 5 kobiet, które składają się na opłatę 15 dolarów miesięcznie. "Hamba" napędzane są silnikami elektrycznymi, a ich baterie ładowane są w specjalnych stacjach zasilanych panelami słonecznymi. Dzięki temu koszt energii jest bardzo niski - wymiana akumulatora kosztuje najwyżej dolara, co pozwala na przejechanie do 100 km. 

Motocykle "Hamba" zrewolucjonizowały życie miejscowych kobiet. Nie muszą dźwigać ciężarów, a wiele z nich znacząco zwiększyło swoje dochody dzięki szerszym możliwościom sprzedaży swoich towarów i usług. Jest jeszcze bardzo ważny aspekt zdrowotny - do tej pory wiele kobiet rodziło w domach lub tuż przed porodem wędrowało kilkanaście km do najbliższej kliniki. Trójkołowe motocykle z dużą częścią ładunkową są niezwykle uniwersalne. 

Projekt Mobility for Africa jest udaną adaptacją podobnych działań, przeprowadzonych niedawno w Chinach. Tam również okazały się sukcesem, podnosząc poziom życia w biedniejszych rejonach. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr