tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec ze szlabanami i bramkami na autostradach! Niestety, tylko na dwch odcinkach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec ze szlabanami i bramkami na autostradach! Niestety, tylko na dwch odcinkach

Autor: Raff 2020.09.02, 13:56 Drukuj

Znikną bramki i szlabany na państwowych odcinkach autostrad. Zamiast uciążliwych kolejek do kas, będziemy mogli płacić za przejazd specjalną aplikacją lub kupionym wcześniej biletem.

Nie tak dawno, bo w czerwcu, pisaliśmy o pomyśle Inspekcji Transportu Drogowego na usprawnienie przepływu pojazdów przez punkty poboru opłat na autostradach. Pomysłem tym miał być videotolling, czyli naliczanie opłat za przejazd na podstawie odczytanego przez system numeru rejestracyjnego.

NAS Analytics TAG

O tym, że rozwiązanie takie jest zwyczajnie głupie, mówiliśmy od razu, wskazując, że nie videotolling nie pozwala na odczytanie tablic motocyklowych. Okazało się jednak, że pomysł ITD jest głupi także z innego powodu - finansowego.

Uruchomienie videotollingu wymagałoby bowiem budowy całkiem nowej infrastruktury tylko dla samochodów osobowych, tylko na kilku punktach poboru opłat. Kolejna sprawa - zastosowanie takiego rozwiązania nie rozwiązałoby problemu kolejek na bramkach, a tylko złagodziło go.

Na szczęście ktoś zauważył problemy i przetarg ITD został unieważniony. Teraz Ministerstwo Infrastruktury ma nowy pomysł. Bramki zostaną zlikwidowane całkowicie, a za przejazd będzie można zapłacić starym dobrym biletem lub, nowocześniej, specjalną aplikacją.

Ten drugi sposób będzie zbliżony do rozwiązania, wykorzystywanego przez KAS do obsługi płatności ciężarówek. Aplikacja będzie wykorzystywać odbiornik GPS i transfer danych, na tej podstawie zostanie ustalona stawka za przejazd.

Nowy system poboru opłat za państwowe autostrady zacznie obowiązywać pod koniec przyszłego roku. Niestety, dotyczyć będzie tylko dwóch odcinków: A2 pomiędzy Koninem a Strykowem oraz A4 pomiędzy Bielanami Wrocławskimi a Sośnicą. Koncesjonariusze będą pobierać opłaty tak, jak dotychczas.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr