tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kolizja ze zwierzęciem? Masz obowiązek udzielić mu pomocy!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kolizja ze zwierzęciem? Masz obowiązek udzielić mu pomocy!

Autor: Raff 2019.02.20, 13:25 Drukuj

Miałeś kolizję z psem, kurą czy sarną? Niezależnie od strat, jakie poniosłeś w takim zdarzeniu, masz obowiązek udzielić zwierzęciu pomocy - tak wynika z ustawy o ochronie zwierząt. Za jego niewypełnienie grozi kara grzywny.

Po kolizji ze zwierzęciem, troska o jego stan jest chyba ostatnią rzeczą, jaką wykazujemy. Każdy z nas jest zwykle zajęty organizowaniem transportu własnego motocykla, opatrywaniem własnych ran i zabezpieczeniem miejsca zdarzenia.

NAS Analytics TAG

Tymczasem artykuł 25. Ustawy o ochronie zwierząt mówi wprost, że "Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb (...).

Za nieudzielenie pomocy grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny (od 20 do 5 000 zł). W szczególnych przypadkach sąd może zasądzić nawiązkę w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Udzielenie pomocy wiąże się najczęściej z zawiadomieniem najbliższej placówki weterynaryjnej, jeśli doszło do potrącenia dzikiego zwierzęcia, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego, warto także zawiadomić policję lub straż miejską, która skontaktuje się z Inspekcją Weterynaryjną.

Niestety, lekarz weterynarii nie zajmie się poszkodowanym zwierzęciem za darmo. Koszt takiej usługi leży po stronie uczestnika zdarzenia, który może później zwrócić się do odpowiedniego organu o zwrot pieniędzy. Jeśli to zwierzę dzikie, stroną będzie lokalne koło łowieckie. Jeśli zwierzę bezpańskie - urząd gminy.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę