tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kolizja ze zwierzęciem? Masz obowiązek udzielić mu pomocy!

Kolizja ze zwierzęciem? Masz obowiązek udzielić mu pomocy!

Autor: Raff 2019.02.20, 13:25 Drukuj

Miałeś kolizję z psem, kurą czy sarną? Niezależnie od strat, jakie poniosłeś w takim zdarzeniu, masz obowiązek udzielić zwierzęciu pomocy - tak wynika z ustawy o ochronie zwierząt. Za jego niewypełnienie grozi kara grzywny.

Po kolizji ze zwierzęciem, troska o jego stan jest chyba ostatnią rzeczą, jaką wykazujemy. Każdy z nas jest zwykle zajęty organizowaniem transportu własnego motocykla, opatrywaniem własnych ran i zabezpieczeniem miejsca zdarzenia.

Tymczasem artykuł 25. Ustawy o ochronie zwierząt mówi wprost, że "Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb (...).

Za nieudzielenie pomocy grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny (od 20 do 5 000 zł). W szczególnych przypadkach sąd może zasądzić nawiązkę w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Udzielenie pomocy wiąże się najczęściej z zawiadomieniem najbliższej placówki weterynaryjnej, jeśli doszło do potrącenia dzikiego zwierzęcia, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego, warto także zawiadomić policję lub straż miejską, która skontaktuje się z Inspekcją Weterynaryjną.

Niestety, lekarz weterynarii nie zajmie się poszkodowanym zwierzęciem za darmo. Koszt takiej usługi leży po stronie uczestnika zdarzenia, który może później zwrócić się do odpowiedniego organu o zwrot pieniędzy. Jeśli to zwierzę dzikie, stroną będzie lokalne koło łowieckie. Jeśli zwierzę bezpańskie - urząd gminy.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę