tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Owiadczenie sprawcy kolizji. Kiedy spisa, co musi si w nim znale
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Owiadczenie sprawcy kolizji. Kiedy spisa, co musi si w nim znale

Autor: Redakcja 2019.08.05, 15:05 1 Drukuj

Oświadczenie sprawcy kolizji można wydrukować i wozić ze sobą lub sporządzić na miejscu zdarzenia. Podpowiadamy kiedy warto je spisać i co powinno się w nim znaleźć.

Kolizja to nigdy nie jest nic przyjemnego. Nawet jeśli szczęśliwie uda nam się uniknąć obrażeń, pozostaje długa droga do uzyskania odszkodowania i naprawy pojazdu. Aby cała procedura przebiegła szybko, warto mieć przy sobie oświadczenie sprawcy kolizji, zwane inaczej wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym.

NAS Analytics TAG

Taki dokument można jednak sporządzić tylko wówczas, gdy wina jest bezsporna. Jeżeli uczestnik zdarzenia nie ma przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia polisy OC i nie można danych odczytać z bazy CEPiK, mamy podejrzenia, że uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu, uczestnik zdarzenia jest obcokrajowcem, pojazdy są poważnie uszkodzone albo żaden z uczestników nie przyznaje się do winy, warto wezwać policję.

Służby (policję i karetkę) musimy wezwać także wtedy, gdy w zdarzeniu są osoby ranne, zabite lub uskarżające się na ból. Jeśli jednak uczestnicy kolizji są cali i zdrowi, a wina jest bezsporna, można sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Muszą się w nim znaleźć następujące dane:

 1. Nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania i numery telefonów kierowców i właścicieli pojazdów oraz wszystkich uczestników kolizji. Dane takie można pozyskać z aplikacji mDokumenty.
 2. Dane pojazdów - numery rejestracyjne, VIN, marki, modele i typy. Informacje te można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl
 3. Dokładne dane polisy OC sprawcy numer polisy, nazwa ubezpieczyciela, data ważności. Informacje te również można pozyskać z bazy danych CEPiK, do której dostęp mamy ze strony ufg.pl
 4. Data i miejsce zdarzenia - adres, dodatkowe oznaczenie (na przykład skrzyżowanie Małej i Cichej), godzina i data. Jeśli adres jest trudny do ustalenia, można podać współrzędne GPS lub numer słupka pikietażowego drogi.
 5. Dokładny opis okoliczności zdarzenia, włącznie z wyszczególnieniem znaków pionowych i poziomych, do których nie dostosował się sprawca.
 6. Dokładny opis i szkic uszkodzeń pojazdu.
 7. Opis uszkodzeń przedmiotów, które uległy uszkodzeniu na skutek wypadku - na przykład kask, kurtka, elektronika. Warto podać też orientacyjną wartość.
 8. Relacje świadków. Trzeba zadbać o ich personalia, numery telefonów i adresy. Koniecznie muszą się także podpisać na oświadczeniu.

Uczestnicy kolizji muszą się czytelnie podpisać na oświadczeniu.

Oświadczenie sprawcy kolizji można sporządzić własnoręcznie albo pobrać je ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

  NAS Analytics TAG
  na gr