tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kolizja ze zwierzęciem. Co robić, jak się zachować, gdzie zgłosić
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kolizja ze zwierzęciem. Co robić, jak się zachować, gdzie zgłosić

Autor: Raff 2020.08.14, 11:26 Drukuj

Kolizja ze zwierzęciem, zarówno gospodarskim, jak i dzikim, powinna zostać zgłoszona służbom. Niedopełnienie tego obowiązku jest poważnym wykroczeniem, zagrożonym surową karą, ale przede wszystkim może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu i uniemożliwić uratowanie zwierzyny.

Podróżując drogami biegnącymi przez lasy, warto uświadomić sobie, że w praktyce korzystamy z gościny mieszkających tam zwierząt. Nie jest zatem niczym nadzwyczajnym spotkanie na drodze sarny, dzika, czy jelenia. Mieszkańcy lasu przemieszczają się najczęściej wieczorami i nocami, dlatego to właśnie wówczas trzeba podwoić uwagę.

NAS Analytics TAG

W przypadku motocykla, niemal każda kolizja jest zdarzeniem poważnym, skutkującym uszkodzeniami, zarówno motocykla, jak i ciała. Jeśli jednak twój stan fizyczny pozwala ci na wezwanie pomocy, ciąży na tobie również obowiązek zawiadomienia służb o potrąconej zwierzynie. Oczywiście, jeśli dzik, czy sarna zdążyła uciec w las, takie powiadomienie nie ma żadnego sensu. Chodzi o przypadek, gdy ranne zwierzę leży na poboczu lub drodze.

Obowiązek powiadomienia służb nakłada na nas art 25. Ustawy o ochronie zwierząt. Jest w nim mowa o udzieleniu zwierzęciu pomocy, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przecież zbliżał się do rannego jelenia lub dzika - taki kontakt mógłby skończyć się tragicznie dla pomagającego. Istotne jest tutaj to, by nie pozostawić rannego zwierzęcia bez pomocy.

Kogo powiadomić w razie kolizji ze zwierzęciem

Najprościej - zadzwonić pod numer 112. Katalog służb odpowiednich dla potrącenia zwierzęcia, zawarty w artykule 33. Ustawy o ochronie zwierząt jest bardzo rozbudowany. Trudno wyobrazić sobie, by w kryzysowej sytuacji, w lesie, być może w nocy, ktokolwiek zastanawiał się która służba będzie odpowiednia i szukał do tej instytucji kontaktu.

Bardzo ważne jest, by rannego zwierzęcia nie pozostawiać bez opieki, odbierając mu tym samym szansę przeżycia. Tym, co można zrobić najgorszego, jest jednak pozostawienie rannego zwierzęcia na drodze - stwarzasz w ten sposób dodatkowo zagrożenie życia dla innych kierujących.

W żadnym wypadku nie wolno także dobijać rannego zwierzaka! Decyzję o tym, czy zwierzę da się uratować, czy musi zostać uśmiercone, podejmują zawsze wyznaczone ustawą służby.

Jakie kary za nieudzielenie pomocy

Jeśli potrącisz zwierzę i nie udzielisz mu pomocy (zgłoszenie potrącenia uznawane jest już za udzielenie pomocy), grozi ci kara grzywny na podstawie art. 37. Ustawy o ochronie zwierząt. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może dodatkowo orzec nawiązkę, czyli dodatkową karę, która zasili organizację zajmującą się pomocą zwierzętom.

Znacznie poważniejszym wykroczeniem jest uśmiercenie rannego zwierzęcia. Za taki czyn może grozić ci kara grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 2 (art. 35. Ustawy).

Trzeba także pamiętać, że miejsce kolizji ze zwierzęciem musi być wyraźnie oznaczone. Trzeba włączyć światła awaryjne i oznaczyć miejsce zdarzenia odpowiednie wcześniej, zależnie od typu drogi. Motocykliści nie wożą zwykle trójkątów ostrzegawczych, zatem ich funkcję może spełniać kamizelka odblaskowa, folia ratunkowa lub inny, dobrze widoczny przedmiot.

Odradzamy układanie kasków na drodze - kierowcy większych samochodów mogą ich nie zauważyć i najechać na nie, co stwarza dodatkowe zagrożenie i pozbawia cię w praktyce możliwości dalszej jazdy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę