tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda motocyklem w deszczu: 10 przykaza
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda motocyklem w deszczu: 10 przykaza

Autor: Piotr Barry Barya 2017.04.19, 13:21 9 Drukuj

Wszyscy kochamy jeździć przy pięknej, słonecznej pogodzie, ale nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli. Prędzej czy później, każdy z nas będzie musiał w końcu zmierzyć się z jazdą w deszczu, po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Jazda motocyklem w deszczu może być bezpieczna, ale tylko pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Większość z nich jednak wiąże się z pierwszą i najważniejszą, czyli płynnością jazdy i unikaniem gwałtownych manewrów.

NAS Analytics TAG

1. Jedź płynnie

Gdy pogarsza się przyczepność, płynność jazdy ma kluczowe znaczenie. Dotyczy to zarówno przyspieszania, hamowania, jak i zmian kierunków jazdy. Wszystko musi się odbywać trochę w "zwolnionym tempie". Dodatkowo, jeśli twój motocykl jest wyposażony w zmienne tryby pracy zapłonu, warto włączyć tryb deszczowy i tym samym zmienić charakterystykę oddawania mocy na łagodniejszą.

2. Jedź wolniej

Tego punktu miało w ogóle nie być, ponieważ uznałem go za oczywisty. Ostatecznie uznałem jednak, że nie wypada pominąć tak ważnej kwestii. Skoro jedziemy w deszczu, mamy mniejszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania i nie możemy gwałtownie zmieniać kierunku jazdy, nasz margines błędu związany z prędkością jazdy również musi być odpowiednio zwiększony.

3. Zachowaj większy odstęp

I znów nawiązanie do punktu pierwszego. Jeśli mamy jechać płynniej i chcemy unikać gwałtownych manewrów, musimy zostawić sobie więcej miejsca na hamowanie, czy zmianę pasa ruchu. Początkujący motocykliści często nie zachowują odpowiedniej odległości od poprzedzającego ich pojazdu, co kończy się parkowaniem w kufrze ww. auta.

4. Najgorsze pierwsze minuty

Jeśli pada deszcz i nawierzchnia jest mokra, przyczepność spada - to już wiemy. A kiedy jest najgorzej? Na samym początku opadów, kiedy pierwsze krople deszczu mieszają się z zalegającym na jezdni brudem i pyłem, tworząc coś w rodzaju śliskiej papki. Czasami warto przeczekać te pierwsze minuty i dać deszczowi czas na spłukanie z nawierzchni największego brudu.

5. Uważaj na pasy, studzienki i szyny

Elementy, które nawet "na sucho" są śliskie i zdradliwe, podczas deszczu zachowują się dosłownie jak lód. Należą do nich wszelkiego typu poziome oznakowania na jezdni (pasy dla pieszych, linie rozdzielające pasy ruchu itd.), studzienki kanalizacyjne oraz szyny tramwajowe i kolejowe. Jeśli musimy po nich przejechać, róbmy to w miarę możliwości pod kątem prostym, maksymalnie wyprostowanym motocyklem, w miarę możliwości nie dotykając klamki hamulca ani nie odkręcając manetki gazu.

6. Uważaj, czym jedziesz

Olbrzymie znaczenie podczas jazdy w deszczu ma również stan techniczny naszego motocykla. I chodzi tu nie tylko o opony, ale też zawieszenie i układ hamulcowy. Bardzo ważne, żeby ten ostatni zapewniał dobre wyczucie i precyzyjną dozowalność siły hamowania, zamiast działać w trybie zero-jedynkowym.

7. Uważaj na kałuże

Kałuże są niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze nigdy nie wiadomo, co kryje się pod wodą. Może to być na przykład głęboka wyrwa w nawierzchni. Po drugie, szybki przejazd po grubej warstwie wody może spowodować niebezpieczne zjawisko akwaplanacji, znane powszechnie pod angielskim pojęciem aquaplaning, i tym samym utratę kontroli nad pojazdem. Trzecia niebezpieczna sytuacja związana z kałużą występuje wtedy, kiedy woda spod kół jakiegoś samochodu leci prosto na nasz wizjer i na chwilę tracimy widoczność.

8. Zadbaj o swój komfort

Mówi się, że nie ma złej pogody na motocykl, są tylko źle ubrani motocykliści. Powiecie teraz, że przecież ciuchy z odpowiednią membraną to kwestia naszego komfortu, a nie bezpieczeństwa. Weźcie proszę pod uwagę, że komfort ma jednak bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jeśli jesteśmy przemoczeni i przemarznięci, spada nasz poziom koncentracji. Skupiamy się na wodzie wpływającej za kołnierz i przenikającym nas zimnie, zamiast na jeździe.

9. Musisz widzieć

Żeby skutecznie reagować na to, co dzieje się na drodze, musisz mieć odpowiednie pole widzenia. Podczas jazdy w deszczu wizjer kasku zaczyna parować i ogranicza naszą widoczność, co poważnie utrudnia jazdę. Tutaj z pomocą przychodzi wpinany do szybki kasku Pinlock lub zabezpieczenie wizjera specjalną powierzchnią antifog. O tym, że w deszczu o jeździe w kasku bez żadnej ochrony twarzy, okularach przeciwsłonecznych, albo z przyciemnianą szybką trzeba zapomnieć, chyba nie należy już wspominać?

10. Musisz być widoczny

Skoro szybka nam nie paruje i wszystko świetnie widzimy, to teraz zadbajmy, aby inni zauważyli również nas. W deszczowe dni poziom widoczności jest znacznie słabszy, więc załóżmy na siebie odzież w jaskrawych kolorach, albo przynajmniej taką z jasnymi dodatkami. Idealne są wszelkiego typu odblaski, kaski w kolorach fluo, czy jaskrawe kombinezony przeciwdeszczowe. Koloru motocykla nie zmienimy, ale jakiś pstrokaty element odzieży motocyklowej zawsze możemy przecież dokupić.

Słowem podsumowania dodam tylko, że wcale nie wymyślałem na siłę tych "dziesięciu przykazań". Akurat tak wyszło, że zebrałem ich dziesięć, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, abyście dopisali w komentarzach kolejne, poparte własnymi doświadczeniami z jazdy w deszczu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Poka wszystkie komentarze
Autor: Bndyta 01/02/2020 22:34

Oj, ale ty oczytany.

Odpowiedz
Autor: Bndyta 01/02/2020 22:34

Oj, ale ty oczytany.

Odpowiedz
Autor:abcd 20/04/2017 18:17

Pyszne rady wujku

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr