tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda CBR500R - pó³ litra frajdy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Honda CBR500R - pó³ litra frajdy

Autor: Lovtza 2013.02.26, 14:04 56 Drukuj

Pojawienie się tego motocykla było jedynie kwestią czasu. Pomiędzy modelami CBR250R i 600-tkami Hondy istniała po prostu zbyt duża przepaść w cenie i osiągach. O powstaniu tego CR500R zadecydowała jednak nie tylko ta prosta arytmetyka, ale cały szereg racjonalnych czynników.

Honda chce zdominować segment motocykli dedykowanych kategorii prawa jazdy A2. Nowe CB500F i CBR500R będą zespołem szturmowym Japończyków, który ma rozprawić się z konkurencją i umocnić przyczółki w segmencie motocykli dla młodych motocyklistów. Walka toczy się jednak nie tylko o młodych. Rzut oka na ceny paliw oraz na sytuację gospodarczą w Europie jest dostatecznym wyjaśnieniem dlaczego nawet zaawansowani motocykliści rozglądają się za maszynami oszczędnymi w eksploatacji i niedrogimi w zakupie. Inny, równie racjonalny powód powołania do życia serii CB500 to fakt, że będzie to model oferowany na całym świecie, a na wielu rynkach gdzie dominują takie pojemności jak 125cc, dwucylindrowa 500-tka będzie uchodziła za duży i prestiżowy sprzęt.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Czy w tej całej litanii racjonalności i rozsądku jest jeszcze miejsce na zabawę, rozrywkę i przyjemność z jazdy? Uprzedzając nieco podsumowanie raportu odpowiemy, że jak najbardziej tak. Zapraszamy do naszego raportu z jazd najnowszą Hondą CBR500R.

Gen CBR

Kiyoshi Katagiri z którym rozmawialiśmy o projekcie CBR500R podkreślał, że ogólne proporcje nowej 500-tki są takie same, jak w większych CBR600RR i CBR1000RR. Do większego rodzeństwa nawiązywać mają agresywne linie nadwozia i kolorystyka. Przyglądając się na żywo nowej CBR trzeba przyznać, że efekt udało się osiągnąć. Przed motocyklistą stoi pełnoprawny motocykl sportowy.

Nowe 500-tki produkowane są w tajlandzkiej fabryce Hondy, która wytwarza rocznie 1,7 miliona (!) maszyn rocznie. Aby obniżyć cenę w salonie inżynierowie posunęli się do wielu zabiegów, które jednak nie odbijają się negatywnie na wrażeniach z jazdy. Dla przykładu jarzmo dźwigni sprzęgła nie ma swojej tradycyjnej gumowej osłonki, wiele elementów plastikowych (np. przełączniki, kierunkowskazy, inne drobne elementy) wygląda tanio, ale nic nie skrzypi, nie przesuwa się, całość jest dobrze spasowana. Oszczędności udało się osiągnąć dzięki daleko idącej unifikacji zarówno CBR500R z CB500F ale także poprzez wykorzystanie elementów z innych modeli Hondy. Cały układ hamulcowy został dla przykładu żywcem przeszczepiony z NC700.

Pozycja za kierownicą jest bardziej sportowa, niż na modelu CB500F, ale z pewnością nie można mówić o jakimkolwiek radykalizmie. Co ważne jest wygodnie i przestronnie. Przy moim wzroście na poziomie 188 i wadze niebezpiecznie dobijającej do 95 kg nie miałem żadnych problemów ze znalezieniem dla siebie miejsca za sterami CBRki. Widok w lusterkach, czytelność przyrządów pokładowych, rozmieszczenie dźwigni – za to wszystko należą się słowa uznania, zresztą ergonomia zawsze była mocną stroną Hondy. Plus należy się również za sensownie (nie za wysoko) zamocowane podnóżki pasażera oraz solidne uchwyty dla niego. Ewidentne minusy to brak regulacji dźwigni hamulca i sprzęgła, fatalnie zaprojektowana boczna podstawka oraz mały schowek pod siodłem. Da się z tym jednak żyć.

35kW

Ciekawostką samą w sobie jest silnik. Inżynierowie Hondy przy jego projektowaniu zabrali się za robotę nieco z drugiej strony. Zamiast z określonej pojemności wyciskać założoną moc, postanowili stworzyć silnik dedykowany pod daną moc. Uznali, że dla wyprodukowania 35kW (47,6KM) optymalną pojemnością będzie układ dwucylindrowca o pojemności skokowej 471cc. Silnik, aby płynnie oddawał moc ma prawie kwadratowy stosunek średnicy i skoku tłoka (67 x 66,8 mm), zastosowano w nim także wiele rozwiązań (sterowanie zaworami, układ wałków w skrzyni biegów, rowkowane płaszcze tłoków) znanych z większych modeli CBR. Dołożono starań aby w silniku obniżyć tarcie i opory wewnętrzne. Nawet airbox skonstruowano tak, aby każdy cylinder był zasilany możliwie sprawnie, oraz aby docierała do niego jednakowa ilość powietrza. Wraz z wałkiem wyrównoważającym zapewnia to płynną i bezwibracyjną pracę. Silnik bardzo ładnie reaguje także na dodanie gazu. Od dwucylindrowej 500-tki w chwili obecnej raczej nie da się oczekiwać więcej.

Nie jak przed laty

Tym co nowe 500-tki Hondy wyróżnia od modeli produkowanych w czasach gdy nikt jeszcze nie wiedział, co to jest norma Euro5, jest podwozie. Od razu zaznaczę, że nie urywa ono głowy swoimi parametrami, ale jest po prostu porządne. Z przodu znajdziemy klasyczny widelec, a z tyłu standardowy element resorująco tłumiący i stalowy wahacz. Sęk w tym, że całość pracuje bardzo dobrze i świetnie pasuje do charakteru motocykla. Z pewnością maszyna ta będzie wozić najczęściej ludzi nieco mniejszych i lżejszych ode mnie, ale nawet przy moim wagomiarze i gabarytach tłumienia były dobrze dobrane, motocykl nie nurkował panicznie na ostrych hamowaniach, na wybojach ani nie mulił jak tapczan, ani nie próbował zrzucić z siebie swojego kierowcy.

Największym postępem jeśli chodzi o klasę 500 i jej podwozie są hamulce. Myślę, że wielu z Was ma ciągle w pamięci mało przekonujące układy w wielu maszynach z lat 90-tych, w tym takie wykorzystujące hamulce bębnowe w tylnej osi. W CBR500R tarcza hamulcowa z przodu ma 320mm, wspomaga ją tarcza 240mm z tyłu. Wraz z bardzo dobrym ABSem całość stanowi bardzo przekonujący zestaw, pozwalający skutecznie i z pełną kontrolą zatrzymać pojazd w każdych warunkach.

Co ważne, Honda zdecydowała się na zastosowanie popularnego rozmiaru ogumienia. 120/70-17 z przodu i 160/60-17 z tylu pozwoli przyszłym miłośnikom jazdy po torze zaopatrzyć się w bardzo lepkie gumy i wycisnąć z CBR wszystko co dała fabryka.

Na torze i na ulicy

CBR500R na drodze urzeka przyjemnością z jazdy. Silnik jest do bólu przyjazny i przewidywalny. Pomijając opornie wchodzący pierwszy bieg trudno zarzucić też cokolwiek sprzęgłu i skrzyni biegów. Zmiana biegów w górę i w dół następuje szybko, cicho i sprawnie. Reakcja na dodanie gazu jest natychmiastowa i precyzyjna, luz w układzie przeniesienia napędu jest znikomy. Mały dwucylindrowiec wkręca się błyskawicznie na obroty, co z początku może skutkować kręceniem silnika aż do odcięcia. Na ulicy jego praca jest jednak bardzo przyjemna, a ciąg w średnim zakresie obrotów jest zaskakująco duży.

Owiewka motocykla, choć nieprzesadnie duża, zapewnia przyzwoitą ochronę na drodze. Przekonałem się o tym po przesiadce z CB500F, która nie dysponuje owiewką. R-ka skutecznie chroni kierowcę przed lodowatym powietrzem i jego podmuchami generowanymi przez mijane auta, z którym musiałem zmierzyć się na katalońskich górskich drogach. Choć dla wielu osób może zabrzmieć to jak herezja, CBRką da się spokojnie pojechać w dalsza wyprawę. Nie widzę większego problemu w pokonaniu tym sprzętem 300-400 km dziennie, szczególnie że Honda bez większego stresu znosi prędkość marszową na poziomie 130 km/h, rozpędzając się maksymalnie (w zależności od wagi kierowcy) do 170-180km/h. Podróżników i tych, którzy nie lubią często tankować z pewnością zainteresuje fakt, że nawet bardzo forsowną jazdą ciężko jest zmusić 500-tkę do spalenia więcej, niż 4 litry/100km. Przy oszczędnej jeździe zasięg motocykla na 15,4 litrowym baku zbliża się do 450km.

Gdy wjedziecie CBR500R na tor okaże się szybko, że w tym motocyklu wszystko się zgadza. Pozycja za kierownicą pozwala na kontrolowanie motocykla w każdym złożeniu. Za owiewką na prostych zmieścić da się także przy moim wzroście. Silnik ochoczo wkręca się na obroty i trzeba pilnować, aby go ciągle nie przekręcać. Co oczywiste podwozie i hamulce zestrojone są do jazdy po ulicy, przez co przód na ostrych hamowaniach nurkuje, jednak motocykl pozostaje stabilny. Wprowadzenie motocykla w zakręt i kontrola toru jazdy są bardzo proste i intuicyjne. Ten motocykl nikogo nie zniechęci do sportowej jazdy narowistością lub dziwnymi zachowaniami. Jestem w stanie zaryzykować tezę, że ze swoją kombinacją mocy i masy na krótkich torach (np. kartingowych) CBR500R będzie nie do pobicia dla sportowych 600-tek. Mało tego, wiosną postaramy się ją także obronić w praktyce!

Wyścigowe aspiracje

Skoro już mówimy o jeżdżeniu CBRką po torze, warto wspomnieć o udziale Hondy w European Junior Cup. Na 34 identycznie przygotowanych Hondach wystartuje młodzież z całego świata, aby walczyć o główną wygraną w postaci miejsca w zespole Hondy w klasie Superstock 600. 500-tki przygotowane do pucharu mają zmodyfikowane zawieszenie, inny układ wydechowy oraz sporo typowo wyścigowych modyfikacji. Co do zasady są to jednak te same motocykle, które można kupić w salonie. W EJC Polskę reprezentował będzie 19 latek z Krotoszyna, Artur Wielebski.

Z ziemi japońskiej do polskiej

Jak CBR500R przyjmie się w Polsce? Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że powinna przyjąć się dobrze. Przy cenie 25 900zł (ABS w standardzie) dwucylindrowa Honda stanowi przekonujący zestaw zalet i walorów w dobrej cenie. Co ważne tani jest nie tylko zakup tej maszyny. Wiele osób w Europie Zachodniej celowo kupuje takie fury, szukając czegoś co jeździ jak prawdziwy motocykl, ale pali niewiele więcej niż 125cc. Tak jak przepowiadaliśmy sukces serii NC700, tak z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że CBR500R spotka się oczekiwanym zainteresowaniem na rynku.

Plusy dodatnie:

  • wzornictwo, bezpośrednio nawiązujące do większych modeli CBR
  • wysoka kultura pracy jednostki napędowej
  • skuteczne hamulce z bardzo dobrym ABSem
  • bardzo dobra ergonomia
  • niskie koszty eksploatacji

Plusy ujemne

  • oszczędnościowe patenty (brak regulacji dźwigni, niektóre plastiki wyglądają tanio)
  • nieprzemyślana konstrukcja bocznej podstawki

Dane techniczne:

Model Honda CBR500R 2013
Silnik
Typ Chłodzony cieczą, 2-cylindrowy, rzędowy, 8-zaworowy, DOHC
Pojemność skokowa 471 cm³
Średnica x skok tłoka 67 mm x 66,8 mm
Stopień sprężania 10,7 : 1
Moc alternatora 23,4 A / 2000 obr.
Moc maksymalna 47,6 KM (35 kW) przy 8500 obr./min.
Pojemność miski olejowej 3,2 l
Moment obrotowy 43 Nm przy 7000 obr./min.
Układ paliwowy
Zbiornik paliwa 15,7 l (z rezerwą)
Zużycie paliwa wg WMTC** 3,52 l/100 km
Instalacja elektryczna
Pojemność akumulatora 12V / 8,6Ah
Rozrusznik Elektryczny
Układ napędowy
Skrzynia biegów 6-stopniowa
Sprzęgło Mokre, wielotarczowe
Przełożenie wstępne 2,029 (69/34)
Przełożenie biegu 1 3,285 (46/14)
Przełożenie biegu 2 2,105 (40/19)
Przełożenie biegu 3 1,600 (32/20)
Przełożenie biegu 4 1,300 (26/20)
Przełożenie biegu 5 1,150 (23/20)
Przełożenie biegu 6 1,043 (24/23)
Przełożenie końcowe 2,733 (41/15)
Napęd tylnego koła Łańcuch O-ring
Rama
Typ Grzbietowa, 2-belkowa z rur stalowych
Podwozie
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2075 mm x 740 mm x 1145 mm
Rozstaw osi 1410 mm
Kąt nachylenia główki ramy 25,5°
Wyprzedzenie 101,9 mm
Wysokość siedzenia 785 mm
Prześwit 140 mm
Masa własna pojazdu (z płynami i paliwem) 194 kg (P:96 kg, T:98 kg)
Masa "suchego" pojazdu 182 kg
Dopuszczalna masa całkowita 373 kg
Zawieszenie
Przód 41 mm widelec teleskopowy
Tył Wahacz stalowy, Pro-Link, pojedynczy amortyzator, 9-stopniowa regulacja napięcia wstępnego
Hamulce
Przód 320 mm pojedynczy tarczowy, 2-tłoczkowy zacisk, ABS
Tył 240 mm pojedynczy tarczowy, 1-tłoczkowy zacisk, ABS
Opony
Przód 120/70ZR - 17M/C (58W)
Tył 160/60ZR - 17M/C (69W)
Cena 25900
Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Honda CBR500R 2013Hiszpania Honda CBR500R 2013
Advertisement
NAS Analytics TAG
Tor Honda CBR500R 2013Honda CBR500R 2013 na wirazu
Ryfle Honda CBR500R 2013Szara Honda CBR500R 2013
Zlozenie Honda CBR500R 2013Tor Parcmoto Honda CBR500R 2013
Tor wyscigowy ParcMoto Honda CBR500R 2013Tor wysicgowy Honda CBR500R 2013
Zakret Honda CBR500R 2013Honda CBR500R 2013 EJC
Honda CBR500R 2013 na torzeNowa Honda CBR500R 2013
Na drodze Honda CBR500R 2013Andaluzja Honda CBR500R 2013
wiraz Honda CBR500R 2013Na torze Honda CBR500R 2013
Honda CBR500R 2013 na torzeStarycznie nowa Honda CBR500R 2013
Parking nowa Honda CBR500R 2013
Z przodu nowa Honda CBR500R 2013Z tylu nowa Honda CBR500R 2013
Malowanie HRC nowa Honda CBR500R 2013Prawy profil nowa Honda CBR500R 2013
nowa Honda CBR500R 2013  2nowa Honda CBR500R 2013  2
EJC nowa Honda CBR500R 2013Z gory nowa Honda CBR500R 2013
Bak Honda CBR500RCzacha Honda CBR500R
Honda CBR500R AKartery Honda CBR500R
Kierownica Honda CBR500RKorbowody Honda CBR500R
Lampy Honda CBR500RLancuch rozrzadu Honda CBR500R
Logo Honda CBR500RMalowanie Honda CBR500R
Middle Cowl Under Cowl Side CowlNaped rozrzadu Honda CBR500R
Podnozek Honda CBR500RPompa oleju Honda CBR500R
Pompa wody Honda CBR500RPrzekroj silnika Honda CBR500R
Tlumik Honda CBR500RPrzednie kolo Honda CBR500R
Rozrzad DOHC Honda CBR500RPrzeniesienie napedu Honda CBR500R
Sekcja tylna Honda CBR500RSiedzenia Honda CBR500R
Schowek Honda CBR500RSilnik Honda CBR500R
Tlok Honda CBR500RPrzelaczniki Honda CBR500R
Tylna Tarcza Honda CBR500RTylne kolo Honda CBR500R
Upper CowlWalek wywazajacy Honda CBR500R
Wal Honda CBR500RWyglad silnika Honda CBR500R
Zawieszenie Pro Link Honda CBR500RZa kieronica Honda CBR500R
Zegary Honda CBR500RPro Link Honda CBR500R
Silnik 3D Honda CBR500RRama Honda CBR500R
Rysunki nowa Honda CBR500R 2013Pozycja Honda CBR500R

.

Komentarze 20
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê