tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fotoradary z pętlą indukcyjną, czyli kolejne nielegalne mierniki na naszych drogach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Fotoradary z pętlą indukcyjną, czyli kolejne nielegalne mierniki na naszych drogach

Autor: Raff 2019.09.06, 15:58 13 Drukuj

Nowy fotoradar, który zdolny jest wyławiać pojazdy z gęstego ruchu opisuje na portalu motoryzacja.interia.pl redaktor Paweł Rygas. A jednak urządzenie, które ma podobno budzić postrach wśród kierowców, jest całkowicie nielegalne.

W artykule "Fotoradary z pętlą indukcyjną. Zdradzamy, jak działają!", red. Rygas ze swadą opisuje zalety urządzenia Traffistar SR 520. Wykorzystują one zatopione w asfalcie pętle indukcyjne, które potrafią wychwycić przejeżdżający nad nimi pojazd oraz, po analizie odczytu z dwóch pętli, określić prędkość pojazdu, a następnie uwiecznić go na fotografii.

NAS Analytics TAG

Zdaniem redaktora Rygasa, kierowca, który otrzyma zdjęcie z takiego fotoradaru, nie ma najmniejszych szans za jego zakwestionowanie nawet wtedy, gdy widnieje na nim więcej niż jeden pojazd, bo nowy radar precyzyjnie wskazuje, który pojazd przekroczył prędkość. Co gorsza - redaktor Rygas twierdzi, że jeden z czytelników otrzymał wezwanie mandatowe na podstawie zdjęcia z Traffistara.

Artykuł na Interii jest albo ustawką, albo został napisany bez elementarnej wiedzy na temat stanu prawnego dotyczącego urządzeń pomiarowych w Polsce. Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 lutego 2014 r.
w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych, określa:

1) wymagania w zakresie konstrukcji, wykonania, materiałów oraz charakterystyk metrologicznych, którym powinny odpowiadać następujące przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym:
- radarowe,
- laserowe,
- prędkościomierze kontrolne.

Traffistar jest urządzeniem wykorzystującym pętle indukcyjne, a zatem nie jest objęty wymienionym rozporządzeniem i nie można nim legalnie mierzyć prędkości. Wezwania mandatowe dotyczące przekroczenia prędkości, wystawione na podstawie jego wskazań można wyrzucić do kosza, ewentualnie zgłosić prokuraturze próbę oszustwa.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę