tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy można jechać do rodziny na święta? Co mówią przepisy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy można jechać do rodziny na święta? Co mówią przepisy?

Autor: Raff 2020.04.09, 20:31 6 Drukuj

Czy motocyklem można jechać do domu na święta by odwiedzić bliskich? Jak taką podróż potraktuje policja i czy nałoży za to mandat? Przejrzeliśmy rozporządzenie ministra zdrowia.

Premier i minister zdrowia apelują o maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, także w czasie świąt. Mateusz Morawiecki sugeruje, by w miarę możliwości zrezygnować z odwiedzania rodziny, zwłaszcza jeśli mieszka w innym mieście. Z całą pewnością wyjazd do rodzinnego domu na święta nie jest zabroniony.

NAS Analytics TAG

Policja działa na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 marca 2020 r.. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zawarto tam zasady dotyczące ograniczeń przemieszczania się.

W §1, pkt 2 czytamy:

(...) zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:

  1. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  2. zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą - także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  3. wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;
  4. sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Odwiedziny domu rodzinnego lub rodziny, która nie mieszka z nami pod wspólnym dachem, mogą zatem zostać przez policję zakwalifikowane jako nieuprawniona podróż. Z drugiej strony dla katolików święta to przede wszystkim obrzędy związane z liturgią Wielkiej Nocy, a zatem uroczystości religijne o wyjątkowym charakterze.

Jak dotąd nie zamknięto także żadnego z miast i nie wprowadzono generalnego zakazu przemieszczania się. Naszym zdaniem odwiedzenie najbliższych, z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa, wyczerpuje zapis w rozporządzeniu dotyczący "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Jeśli policja będzie próbowała wręczyć wam mandat za podróż do rodziny, radzimy go nie przyjmować. Sprawa zostanie skierowana do sądu, a ten z wielkim prawdopodobieństwem oddali wniosek o ukaranie. Rozporządzenie ministra zdrowia jest bowiem, zdaniem wielu prawników, niezgodne z Konstytucją RP.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę