tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawnik ostrzega: stosując to oświadczenie możesz zostać oskarżony w sprawie karnej!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawnik ostrzega: stosując to oświadczenie możesz zostać oskarżony w sprawie karnej!

Autor: Raff 2020.04.16, 11:46 5 Drukuj

Głupie, szkodliwe, mogące nas narazić na odpowiedzialność karną i zupełnie bezużyteczne - tak o krążącym w internecie oświadczeniu wypowiada się prawnik Magdalena Wilk.

O problematycznym oświadczeniu pisaliśmy kilka dni temu. Zostało ono opublikowane na facebookowym profilu Anuluj Mandat. Jego autorzy radzą, by je wydrukować, podpisać i, w razie kontroli, wręczyć funkcjonariuszowi. Od początku pomysł taki wydawał nam się nietrafiony - sprzeczanie się z policjantem na drodze z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym wydaje się skorzystanie z prawa do przyjęcia mandatu i udowodnienie swoich racji przed sądem.

NAS Analytics TAG

Podobnego zdania jest prawnik Magdalena Wilk, która opublikowała bardzo emocjonalny film, w którym ostrzega przed stosowaniem opisywanego oświadczenia. Magdalena Wilk twierdzi, że dokument jest bezużyteczny. Jej zdaniem nie istnieją żadne magiczne zaklęcia, które mogłyby odwieść policjanta od wykonywania czynności.

Kluczowe, zdaniem Wilk, są dwa ostatnie akapity, które zawierają groźbę bezprawną. Art. 224, par. 2 Kodeksu Karnego mówi, że (...) kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Sama zaś groźba bezprawna określona jest w art. 115. KK, par. 12.:
Groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 groźba karalna, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, (...).

Jak twierdzi Magdalena Wilk, postraszenie policjanta spowodowaniem postępowania groźbą bezprawną nie byłoby tylko wtedy, gdy chronilibyśmy dobro naruszone przestępstwem, a taki przypadek tutaj nie zachodzi, ponieważ policjant wykonuje czynności służbowe.

Prawnik radzi, by w żadnym wypadku nie posługiwać się tym oświadczeniem, gdyż może ono spowodować, że w sądzie znajdziemy się jako oskarżeni w sprawie karnej.

 

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę