tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Co może policja, kiedy uciekasz na motocyklu? Jaka kara za ucieczkę
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Co może policja, kiedy uciekasz na motocyklu? Jaka kara za ucieczkę

Autor: Raff 2019.04.25, 12:55 2 Drukuj

Niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem... ale nie zawsze. Co może policja, kiedy nie zatrzymasz się do kontroli i uciekasz?

Niezatrzymanie się do policyjnej kontroli zdarza się bardzo rzadko, większość motocyklistów na klatę przyjmuje odpowiedzialność za swoje czyny i nie ryzykuje niebezpiecznego pościgu.

NAS Analytics TAG

Tym bardziej, że od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy, w myśl których niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest traktowane jak przestępstwo, nie jak dotychczas, jako wykroczenie. Okazuje się jednak, że nie zawsze - na ten temat pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.

Ucieczka przed policją - przestępstwo

W myśl obowiązujących przepisów, niezastosowanie się do polecenia zatrzymania, wydanego przez policjanta w radiowozie za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych, traktowane jest jak przestępstwo i jako takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 178 b KK):

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Ucieczka przed policją - wykroczenie

Jeżeli jednak policjant zatrzymuje cię lizakiem, stojąc obok radiowozu, niezatrzymanie się pozostaje, jak dawniej, wykroczeniem (art. 92. KW):

"§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny."

Z wykroczeniem mamy również do czynienia, jeśli nie zastosujesz się do polecenia zatrzymania wydanego tylko za pomocą sygnałów świetlnych lub tylko za pomocą sygnałów dźwiękowych albo wydanego lizakiem wystawionym z okna radiowozu:

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem (...), przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Reasumując: dopiero niezatrzymanie się na polecenie policjanta korzystającego z sygnałów dźwiękowych równocześnie ze świetlnymi to przestępstwo.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę