tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Co może policja, kiedy uciekasz na motocyklu? Jaka kara za ucieczkę
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Co może policja, kiedy uciekasz na motocyklu? Jaka kara za ucieczkę

Autor: Raff 2019.04.25, 12:55 Drukuj

Niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem... ale nie zawsze. Co może policja, kiedy nie zatrzymasz się do kontroli i uciekasz?

Niezatrzymanie się do policyjnej kontroli zdarza się bardzo rzadko, większość motocyklistów na klatę przyjmuje odpowiedzialność za swoje czyny i nie ryzykuje niebezpiecznego pościgu.

Tym bardziej, że od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy, w myśl których niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest traktowane jak przestępstwo, nie jak dotychczas, jako wykroczenie. Okazuje się jednak, że nie zawsze - na ten temat pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.

Ucieczka przed policją - przestępstwo

W myśl obowiązujących przepisów, niezastosowanie się do polecenia zatrzymania, wydanego przez policjanta w radiowozie za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych, traktowane jest jak przestępstwo i jako takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 178 b KK):

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Ucieczka przed policją - wykroczenie

Jeżeli jednak policjant zatrzymuje cię lizakiem, stojąc obok radiowozu, niezatrzymanie się pozostaje, jak dawniej, wykroczeniem (art. 92. KW):

"§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny."

Z wykroczeniem mamy również do czynienia, jeśli nie zastosujesz się do polecenia zatrzymania wydanego tylko za pomocą sygnałów świetlnych lub tylko za pomocą sygnałów dźwiękowych albo wydanego lizakiem wystawionym z okna radiowozu:

"Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem (...), przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Reasumując: dopiero niezatrzymanie się na polecenie policjanta korzystającego z sygnałów dźwiękowych równocześnie ze świetlnymi to przestępstwo.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę