tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Co grozi za wjazd motocyklem do lasu lub na plażę? NAS Analytics TAG
2019 11 01 SportUP MS SE Tauron Arena billboard
NAS Analytics TAG

Co grozi za wjazd motocyklem do lasu lub na plażę?

Autor: Janusz Bębenek 2019.06.14, 12:12 3 Drukuj

Wizja jazdy po długich odcinkach leśnych lub biwaku na plaży z motocyklem u boku jest bardzo kusząca, zwłaszcza dla posiadaczy maszyn offroadowych. Niestety, polskie prawo jest dla nich bardzo surowe - jazda w tych miejscach jest zazwyczaj zabroniona i zagrożona wysokimi mandatami.

Polska należy do grupy krajów z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi poruszania się pojazdami silnikowymi poza drogami publicznymi, na terenach cennych przyrodniczo, takich jak lasy i plaże. Niechęć leśników i pracowników Urzędów Morskich do kierowców, chcących wyskoczyć na łono natury, jest w sumie uzasadniona. Każdorazowy przejazd motocykla, quada lub auta to hałas, spaliny, a także możliwość uszkodzenia ściółki leśnej i wycieku trujących substancji.

NAS Analytics TAG

Lasy

Zasady poruszania się po drogach leśnych są opisane w rozdziale 5 ustawy o lasach i sprowadzają się do tego, że jeździć tam można wyłącznie po drogach publicznych. Jednocześnie służby leśne nie mają obowiązku stawiania zakazów wjazdu i wyraźnych oznaczeń, a obowiązek upewnienia się, że dana trasa przebiega po drodze publicznej, należy wyłącznie do kierowcy. Pewną podpowiedzią są znaki drogowe, wskazujące odległość do kolejnej miejscowości lub kierunek wjazdu na leśny parking czy do ośrodka wypoczynkowego. Można o to również zapytać w nadleśnictwach, punktach informacji turystycznej czy urzędach gmin.

Straż Leśna ma prawo zatrzymywania i legitymowania kierowców na swoim terenie. Złamanie zakazu wjazdu zagrożone jest mandatem w wysokości od 20 do 500 zł, bez punktów karnych. Jednocześnie, jeśli strażnik stwierdzi spowodowanie poważnej szkody, np. zerwanie dużego fragmentu ściółki, wyciek oleju lub płynu hamulcowego, nielegalny wywóz drewna czy zniszczenie budowli lub urządzeń, sprawa może trafić do sądu, który może wymierzyć dużo dotkliwsze kary.

Plaże

Wjazd pojazdem silnikowym bezpośrednio na plażę również jest zabroniony i zagrożony mandatem w wysokości 500 zł. Pracownicy Urzędów Morskich nie mają jednak prawa legitymować kierowców, więc zazwyczaj na miejsce wzywana jest policja. Jeśli doszło do skażenia wody, np. poprzez wyciek płynów eksploatacyjnych motocykla, kara może wzrosnąć nawet do 5 tysięcy zł.

Można się spierać, czy tak surowe przepisy mają uzasadnienie, wskazując np. maszyny firm pozyskujących drewno i rozjechane przez nie szlaki, na których i tak zerwano ściółkę. Przepisy są jednak jakie są, a nasz brak zgody lub niewiedza w przypadku kontroli nie będą miały znaczenia. Warto o tym pamiętać przed nielegalnym wjazdem do lasu lub na plażę.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę