12 najlepszych tras motocyklowych w Polsce, czyli esencja frajdy

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.27, 15:36 3 Drukuj

Zebraliśmy 12 najlepszych motocyklowych tras w Polsce. Każdą z nich przejechaliśmy osobiście, na niektórych byliśmy kilka razy. Oto przed wami esencja motocyklowej frajdy, espresso motocyklowej turystyki.

Dla jednego motocyklowa trasa to taka, która składa się wyłącznie z agrafek. Inny wolałby raczej długie, szybkie łuki, a są i tacy, dla których to widoki są najważniejsze. Jak tu wszystkim dogodzić?

Podczas naszych niezliczonych podróży kolekcjonujemy piękne drogi jak najcenniejsze znaczki pocztowe albo plakaty z dziewczynami z MotoGP. Jednak zamiast oglądać je w zaciszu swych domów, oddajemy wam nasze skarby z nadzieją, że spotkamy się kiedyś na którejś z tych dróg.

1. Pętla Kłodzka

Kotlina Kłodzka sprawia wrażenie stworzonej dla motocyklistów. Prawie każda droga pełna jest pięknych zakrętów, a nawet te proste zapewniają sporo frajdy. Trasa 392 ze Złotego Stoku, przez Lądek Zdrój do Bystrzycy Kłodzkiej to prawdziwa symfonia winkli, okraszona klimatycznymi miejscowościami i atrakcjami.

Jej kontynuacją jest Autostrada Sudecka, biegnąca do Dusznik-Zdroju. Wielu motocyklistów decyduje się jednak na ominięcie najbardziej dziurawego odcinka z Międzylesia do Mostowic czeską stroną. Naturalnym przedłużeniem Autostrady Sudeckiej jest sławna Droga Stu Zakrętów, biegnąca z Kudowy-Zdroju przez Park Narodowy Gór Stołowych do Radkowa.

2. Góry Słonne

Zachwycające serpentyny na przełęczy Przysłup przyciągają w sezonie setki głodnych winklowania motocyklistów. Faktycznie - droga ta w kategorii nagromadzenia zakrętów na 1 km może śmiało konkurować z drogami alpejskimi. Ponieważ frajda kończy się po 12 kilometrach, warto przedłużyć sobie podróż do Przemyśla, następnie 884 do Bachórza i stamtąd 835 przez Dynów z powrotem w stronę Sanoka.

3. Wokół źródeł Wisły

Trasy wokół Baraniej Góry, gdzie ma swoje źródła nasza ukochana rzeka Wisła, to motocyklowe niebo. Szczególnie dwie przełęcze zasługują na motocyklowe odwiedziny - Salmopolska i Kubalonka. Oprócz agrafek jest tutaj mnóstwo miejsc do fotografowania, pyszne żarcie i skocznia Adama Małysza! Jeśli startujesz z Bielska, wybierz drogę 942 w stronę Wisły, następnie 941 przez Istebną i Koniaków do Żywca.

4. Pętla Tatrzańska

Większość tej trasy biegnie wprawdzie po słowackiej stronie Tatr, ale polski wkład w tę trasę też nie jest mały. Z Zakopanego do Morskiego Oka biegnie droga Oswalda Balzera, która przyjemnymi zakrętami prowadzi wzdłuż Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dojazd motocyklem do Morskiego Oka jest oczywiście niemożliwy, ale można zamiast tego pojechać przez Łysą Polanę i Zdziar na piękną, widokową drogę 537, biegnącą u podnóża Tatr Wysokich. Z Liptowskiego Mikulasza warto wrócić do Polski równie piękną i krętą drogą 584.

5. Pętle Bieszczadzkie

Zbudowana na przełomie lat 50. i 60. XX w. Wielka Pętla Bieszczadzka miała ożywić wyludnione tereny Bieszczadów i wpłynąć korzystnie na ich rozwój. Plan wypalił tylko częściowo - Bieszczady nadal są jednym z najdzikszych regionów Polski, ale to akurat ich ogromna zaleta. Wadą jest fatalny stan techniczny budowanej dawno drogi, zalegający miejscami na zakrętach żwirek i  budzące grozę bariery linowe.

Zdecydowanie warto jednak przejechać kultowymi bieszczadzkimi pętlami i nacieszyć oczy niezrównanie romantycznymi widokami tych gór. Trzeba nastawić się na spokojną jazdę - ilość dziur, przełomów i innych drogowych atrakcji może skutecznie pozbawić nie tylko frajdy, ale i zębów.

6. Drawski Park Krajobrazowy

Lokalni motocykliści nazywają tę trasę drogą stu zakrętów, co wywołuje czasem zabawne nieporozumienia, zwłaszcza jeśli ktoś lubie drogi Kotliny Kłodzkiej. Zwał jak zwał - droga 163 przed Drawski Park Krajobrazowy faktycznie pełna jest pięknych, łagodnych winkli, które pozwalają płynąć wśród sielskich pagórków przeplatanych srebrem jezior.  Trasa z Czaplinka do Połczyna-Zdroju jest dość krótka (30 km), dlatego warto zrobić sobie pętlę przez Barwice, Chłopowo i Czarne Wielkie.

7. Szlak Orlich Gniazd

Boczne drogi łączące Częstochowę z Krakowem od dawna cieszą się zasłużonym szacunkiem wśród motocyklistów. Nie tylko ze względu na walory krajobrazowe, ale przede wszystkim z powodu licznych atrakcji, wśród których te największe to oczywiście średniowieczne zamki. Te w Bobolicach, Pieskowej Skale czy na Wawelu można zwiedzać by dowiedzieć się jak żyło się naszym przodkom bez motocykli. Co ciekawe, wybór możliwych tras po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zależy od tego, które zamki chcesz zobaczyć. My polecamy te w Olsztynie, Bobolicach, Smoleniu, Rabsztynie, Ogrodzieńcu, Ojcowie i Korzkwi. Z dróg warto przejechać 793 Janów-Żarki, 791 Ogrodzieniec-Olkusz, 773 Sieniczno-Ojców i 794 Skała-Pradła.

8. Olsztynek-Pisz

Piękna droga, która, naszym zdaniem stanowi esencję mazurskich tras. są zatem i baśniowe krajobrazy, i aleje drzew, i pobłyskujące zza drzew srebrzyste jeziora. Do tego całkiem niezły asfalt i piękne winkle. Wadą jest tylko spory ruch, zwłaszcza w sezonie letnim.

9. Góry Sowie

Jedno z najbardziej tajemniczych pasm górskich w naszym kraju. Wszystko za sprawą ściśle tajnych projektów, które podczas II wojny światowej prowadzili pod ziemią Niemcy. Podziemne czeluście Gór Sowich skrywają tajemnicze miasta, o których do dziś wszystkiego nie udało się dowiedzieć, a ilość legend przypadających na mieszkańca jest tutaj najwyższa w Polsce. Polecamy zrobić efektowny zygzak Pieszyce - Walim - Sokolec - Pieszyce - Bielawa - Srebrna Góra. Suma zakrętów porządnie da w kość!

10. Miastko-Kościerzyna i Droga Kaszubska

Prawdziwy generator frajdy dla fanów długich łuków, wzniesień i zmieniającej się geometrii drogi. Droga nr 20 z Miastka do Kościerzyny ma swój charakterystyczny rytm i pozwala na coś więcej niż turlanie się do przodu. Prawdziwym deserem będzie Droga Kaszubska z Szymbarku do Garcza - takich widoków i tak baśniowej atmosfery próżno szukać gdzie indziej.

11. Dolina Popradu

Wyjątkowa droga, biegnąca wzdłuż granicznej rzeki Poprad z Muszyny do Nowego Sącza. Idealna dla spokojnych turystów, którzy nad prędkość przedkładają niespieszne napawanie się widokami. Długość trasy nie powala, dlatego z Nowego Sącza warto wrócić do Krynicy przez Grybów, drogą 981.

12. Pętla Gorczańska

Jeśli znudziła cię zatłoczona zakopianka, pojedź w Tatry alternatywną trasą, zwiedzając po drodze Gorce. Jedź drogą 964 Wieliczka-Kasina Wielka, następnie 968 z Mszany Dolnej, przez Lubomierz i Zabrzeż, przez Ochotnicę Górną i Dolną do Nowego Targu. Objedziesz w ten sposób Gorczański Park Narodowy i przejedziesz przez przełęcz Knurowską, jedną z najciekawszych przełęczy w Polsce.

Zdjęcia
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę