tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczenie OC zależne od punktów karnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie sprawdzają kierowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczenie OC zależne od punktów karnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie sprawdzają kierowców

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.11, 07:11 1 Drukuj

Od 17 czerwca 2022 r. firmy ubezpieczeniowe mają nowe narzędzie do pomocy przy wyliczaniu stawek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, a mowa tu o dostępie do informacji o wykroczeniach kierowców i ich kontach punktowych. Okazuje się, że ubezpieczyciele chętnie korzystają z tej możliwości.

Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w 2023 r. ubezpieczyciele przesłali do Ośrodka Informacji UFG ok. 1,5 mld zapytań o historię polisowo-szkodową kierowców. Pojawiło się też ponad 280 mln zapytań o dane z Centralnej Ewidencji Kierowców, które dotyczą punktów karnych oraz uprawnień do kierowania pojazdami. To właśnie UFG pośredniczy w przekazywaniu tych danych.

NAS Analytics TAG

Obecnie możliwość składania zapytań o informacje z CEK posiada 10 zakładów ubezpieczeń i nie są to małe firmy, które boją się wysokich kosztów odszkodowań. Udział tych ubezpieczycieli w rynku wynosi ponad 85 proc. Jak przyznaje Małgorzata Ślepowrońska, prezes UFG, już w ciągu pół roku od uruchomienia usługi pojawiło się 49 mln zapytań, z czego 17 mln dotyczyło uprawnień, a 32 mln punktów karnych.

W 2023 r. pojawiło się ponad 280 mln zapytań, z czego ponad 144 mln dotyczyło właśnie kont punktowych kierowców. Informacje na temat wykroczeń stanowią składową oceny ryzyka przy wyliczaniu składki za ubezpieczenia OC i AC. Nie ma jednak żadnej reguły dotyczącej tego, w jakim stopniu wysokość składki jest uzależniona od tego czynnika.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę