tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kierowcy spowodowali mniej szkód, ale kwota odszkodowań wzrosła. Jak wyglądał rok 2023 w ubezpieczeniach komunikacyjnych?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kierowcy spowodowali mniej szkód, ale kwota odszkodowań wzrosła. Jak wyglądał rok 2023 w ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.02.28, 06:40 Drukuj

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podsumował rok 2023 pod względem liczby szkód i wysokości wypłaconych odszkodowań. Ubezpieczyciele zarejestrowali 1,76 mln zgłoszeń w ramach polis OC i AC. Najwięcej szkód rejestrowano w piątki, a łącznie wypłacono ponad 16,5 mld zł z tytułu odszkodowań.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przedstawił raport z danymi na dzień 22 lutego 2024 r. i zaznaczeniem, że liczby mogą jeszcze ulec zmianie z powodu dłuższego okresu, w którym można zgłosić zaistnienie szkody. Na koniec IV kwartału 2023 r. było 28,52 mln aktywnych umów ubezpieczenia OC i 7,32 mln aktywnych umów ubezpieczenia AC.

NAS Analytics TAG

W przypadku szkód zgłoszonych z OC wypłacono 9,51 mld zł, a z AC - 7,06 mld zł. To łącznie o prawie 2 mld zł więcej niż w 2022 r.  Liczba posiadaczy AC z roku na rok rośnie, co może być związane z faktem, że pojazdy coraz częściej są kupowane z wykorzystaniem zewnętrznego finansowania, a banki i firmy leasingowe wymagają wykupu polisy AC.

W 2023 r. liczba zaistniałych szkód wyniosła łącznie 1,7 mld i była niższa niż w 2022 r., kiedy to wynosiła 1,72 mld. Liczba szkód zgłoszonych wzrosła z 1,74 do 1,76 mld. Najwięcej szkód z OC zgłoszono w październiku, a z AC - w maju. W podziale na dni tygodnia najwięcej szkód z OC zgłaszano w piątki, a z AC - w poniedziałki. Pełną treść raportu znajdziecie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę