tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczenie OC będzie kosztować więcej. Polskie prawo musi dostosować się do unijnej dyrektywy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczenie OC będzie kosztować więcej. Polskie prawo musi dostosować się do unijnej dyrektywy

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.02.20, 13:15 Drukuj

Składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mogą być jeszcze droższe. Tym razem chodzi o konieczność dostosowania ustawy o ubezpieczeniach do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Ministerstwo finansów przygotowało już odpowiedni projekt zmian.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych oraz ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ma to związek z wdrożeniem dyrektywy unijnej z dnia 24 listopada 2021 r., która podnosi minimalne sumy gwarancyjne.

NAS Analytics TAG

Nowe sumy gwarancyjne przyjęte przez Parlament Europejski to 6,45 mln euro w wypadku szkody na osobie, w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych, 1,3 mln euro w odniesieniu do jednej osoby poszkodowanej i dla szkody majątkowej, w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych suma gwarancyjna wynosi 1,3 mln euro.

Wzrost sumy gwarancyjnej z pewnością zostanie przerzucony na właścicieli pojazdów, którzy będą musieli zapłacić wyższe stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotychczas suma gwarancyjna wynosiła 2,5 mln euro dla osób poszkodowanych i 500 tys. euro w przypadku szkód na mieniu. Jak informuje Interia, planowany termin przyjęcia projektu i skierowania go do Sejmu to I kwartał 2024 r., a nowe prawo mogłoby wejść w życie jeszcze w I połowie 2024 r.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę