tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie zapaci OC i teraz ma do zwrotu 2,3 mln z. Brak polisy ubezpieczeniowej motocykla moe sono kosztowa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie zapaci OC i teraz ma do zwrotu 2,3 mln z. Brak polisy ubezpieczeniowej motocykla moe sono kosztowa

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.15, 09:38 Drukuj

Każdy posiadacz motocykla, samochodu lub innego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenie OC. Niedopełnienie tego obowiązku oznacza słone kary. W 2023 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zidentyfikował aż 360 000 pojazdów bez OC.

Warto dodać, że UFG nie tylko dyscyplinuje kierowców bez ważnej polisy. Do zadań tej instytucji należy także ochrona przed sprawcami wypadków, którzy nie dopełnili obowiązku wykupienia polisy OC. Aktualnie UFG prowadzi ponad 18 tys. spraw regresowych. W trakcie procedury Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania ofiarom zdarzeń i wypadków drogowych spowodowanych przez osoby bez ważnej polisy OC. Ale poniesionymi wydatkami są następnie obciążani sprawcy zdarzeń drogowych. To są bardzo duże kwoty, niekiedy idące w miliony złotych.

NAS Analytics TAG

Oczywiście mówimy o sytuacjach i przypadkach skrajnych. Średnia wartość roszczenia UFG wobec nieubezpieczonego sprawcy jest znacznie niższa i wynosi mniej więcej 20 tys. zł. Czy warto ryzykować, skoro OC to wydatek 200-600 zł na rok? Jak obecnie kształtują się ceny OC motocykla? Kwota uzależniona jest od kilku parametrów, natomiast podstawowym jest wiek motocyklisty. Średnia cena OC w lutym 2024 r. wynosiła 641 zł dla motocyklistów w wieku 18-25 lat, 282 dla zmotoryzowanych w wieku 26-35 lat, 189 zł dla osób 36-45 lat oraz 194 dla kierowców w wieku 46-55 lat.

Jakiej kary należy spodziewać się w przypadku braku OC? Od 1 stycznia 2024 roku brak za polisy od 1 do 3 dni właściciel motocykla lub motoroweru musi się liczyć z koniecznością kary w kwocie 280 zł, a po 1 lipca 2024 roku 290 zł.

Z kolei brak OC od 4 do 14 dni będzie skutkować koniecznością zapłaty 710 zł lub 720 zł w drugiej połowie obecnego roku. Powyżej tego terminu kwota grzywny wzrasta do 1410 zł lub 1430 zł. Dla motocyklistów stawka i tak jest niższa, a grzywna wynosi mniej niż dla właścicieli samochodów bez opłaconej polisy.

Podobnie jak w zeszłym roku, w 2024 roku płaca minimalna wzrasta dwukrotnie. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku 4300 zł brutto. Tym samym dwukrotnie wzrosną również stawki za brak ubezpieczenia pojazdu.

Oczywiście nie wszystkie przypadki braku opłaty są zamierzone, ale UFG tego nie bada, tylko po prostu nakłada grzywnę. Wysokość kar zależy od rodzaju pojazdu. Dla motocykli to równowartość jednej trzeciej płacy minimalnej. W latach 2021-2024 maksymalna kara za brak OC, czyli powyżej 14 dni dla właścicieli motocykli wzrosła z 930 zł do 1430 zł. Różnica jest zatem znacząca.

Warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o zwrot pieniędzy za straty materialne, na przykład uszkodzony w efekcie wypadku pojazd. Sprawca musi również zapłacić za zniszczoną infrastrukturę drogową lub miejską, ale przede wszystkim zapłaci co do złotówki za szkody osobowe. W przypadku czyjeś śmierci lub trwałego kalectwa - jako skutku zdarzenia drogowego sprawca może być zmuszony do płacenia renty przez długie lata, a kwoty odszkodowań bywają ogromne. W rejestrach UFG aktualny rekordzista ma do zapłaty ponad 2,3 mln zł.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr