tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 W ktrych wojewdztwach jedzi najwicej kierowcw bez OC? Ponad 320 tys. ryzykantw. Kary im niestraszne
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

W ktrych wojewdztwach jedzi najwicej kierowcw bez OC? Ponad 320 tys. ryzykantw. Kary im niestraszne

Autor: Andrzej Sitek 2023.11.06, 12:15 1 Drukuj

Zgodnie z nazwą, ubezpieczenie pojazdu to nasz obowiązek. Okazuje się, że co roku ignoruje go coraz więcej zmotoryzowanych.

Niemal 30 procent. O tyle wzrosła liczba właścicieli pojazdów, którzy nie ubezpieczyli w terminie swoich maszyn. W zeszłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zanotował ponad 320 tys. takich przypadków.

NAS Analytics TAG

Gdzie najwięcej? Najczęściej bez OC jeżdżą kierowcy w woj. dolnośląskim, woj. lubelskim i woj. zachodniopomorskim, a także warmińsko-mazurskim. Dlaczego akurat na zachodniej ścianie kraju i w jednym przypadku na wschodniej?

Jeśli chodzi o woj. warmińsko-mazurskie, jest to rejon, w którym stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju. To wpływa również na decyzje właścicieli pojazdów, aby odwlec termin obowiązkowej opłaty. Z kolei na zachodzie kraju mamy bardzo dużo aut sprowadzanych. W tych przypadkach właściciele często nie dopełniają obowiązku opłacenia OC w wymaganym prawem czasie.

Gdzie mieszkają najbardziej zdyscyplinowani właściciele samochodów i motocykli? Z opłaceniem OC nie mają problemu kierowcy z woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Jak kształtuje się cennik kar? Za trzy dni zwłoki motocykliści płacą 240 zł, za 4 do 14 już 600 zł, natomiast powyżej 14 dni kara wynosi aż 1200 zł. Jeśli chodzi o samochody, nieopłacenie ubezpieczenia przez okres dłuższy niż pół miesiąca (14 dni) oznacza, że właściciel pojazdu zostanie ukarany opłatą w wysokości aż 7200 zł. To dwukrotność płacy minimalnej. Ale nawet krótszy okres od 4 do 14 dni generuje opłatę dodatkową w wysokości 3600 zł. Za trzy dni bez OC trzeba przygotować się na wydatek 1440 zł.

Oczywiście nie wszystkie przypadki braku opłaty są zamierzone, ale UFG tego nie bada, tylko nakłada grzywnę. W jakich okolicznościach kierowcy nie płacą OC? Na przykład w sytuacji zakupu używanego motocykla z aktualnym ubezpieczeniem sprzedawcy. Kupujący nie pamiętają lub nie wiedzą, że taka umowa wygasa automatycznie i nie dopełniają obowiązku podpisania nowej polisy. UFG szacuje, że takich przypadków jest blisko 40 proc.

Inne powody to brak… pieniędzy oraz mylne przekonanie, że OC dla pojazdu nieużywanego, uszkodzonego i niesprawnego jest niepotrzebne. Problemy bywają też w przypadku podzielenia płatności na raty — kierowcy po prostu zapominają o zapłaceniu drugiej części kwoty.

Czy można nie płacić ubezpieczenia? Aktualnie to się zwyczajnie nie opłaca, bo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada zaawansowany system wyszukiwania niepłaconych polis. Oczywiście dochodzi także ewentualność kontroli drogowej przez policję, nie wspominając o ryzyku, jakie niesie jazda bez OC i poważnych konsekwencji czekających kierowcę w razie wypadku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr