tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tureckie Veni, Vidi Vici w Moto3 - wielki talent rozbi bank w Walencji
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

Tureckie Veni, Vidi Vici w Moto3 - wielki talent rozbi bank w Walencji

Autor: Jarek "BENITO" Czech 2018.11.19, 22:59 Drukuj

Dzika karta i idealnie wykorzystana życiowa szansa tureckiego bliźniaka w ostatnim wyścigu sezonu w Hiszpanii. Can Öncü w pięknym stylu wygrał na torze Ricardo Tormo, zapisując się na kartach historii wyścigów motocyklowych.

Warunki pogodowe podczas ostatniego weekendu wyścigowego w serii Grand Prix były bardzo trudne. Turecki zawodnik wygrał tegoroczny puchar Red Bull Rookies i w nagrodę wystartował w barwach tytularnego sponsora serii w klasie Moto3. Nie mógł się już lepiej zaprezentować i zostawiając za sobą wielu bardziej doświadczonych kolegów, zwyczajnie wygrał.

NAS Analytics TAG

Öncü został automatycznie najmłodszym zawodnikiem w historii, wygrywającym wyścig Grand Prix, mając zaledwie 15 lat i 115 dni, pobił dotychczasowe osiągnięcie Scotta Reddinga. Wyższy z braci bliźniaków wyprzedził o ponad 4 sekundy świeżego mistrza świata najmniejszej kategorii - Jorge Martina. Przewaga była zdecydowanie większa, lecz jadący w barwach Red Bull KTM Ajo zdecydował się zwolnić w ostatniej części wyścigu, by uniknąć wywrotki. Udało mu się wybronić przed glebą. Podium uzupełnił John McPhee. Brytyjczyk drugi raz w tym sezonie wywalczył trzecie miejsce.

Czwartą pozycję obronił Fabio Di Giannantonio, zostając tym samym v-ce mistrzem świata, w czym mocno pomógł mu jego główny konkurent - Marco Bezzecchi, finiszujący na ostatnim, dwudziestym miejscu.

Piąty ukończył Bastianini, za nim Masia, dalej Antonelli, Atiratphuvapat i Ramirez. Dziesiąte miejsce wywalczył fenomen końca sezonu i podopieczny Valentino Rossiego - Celestino Vietti, wyprzedzając w klasyfikacji generalnej Bulegę, którego zastępowałw ekipie Sky VR46.

Wielu zawodników przedwcześnie zakończyło rywalizację na hiszpańskim torze, a trójce z nich wystarczyło kilkadziesiąt sekund, by wylądować w żwirze. Canet, Lopez i Suzuki jako pierwsi piechotą wracali do garażu. To nie był koniec tańca z piruetami w deszczu. Foggia, Toba, Arenas, Ikmal, Arbolino, Oettl i Perez nie mieli okazji zobaczyć flagi w szachownicę.

Wróćmy jednak do zwycięzcy. Turek już w sobotnich kwalifikacjach zaskoczył chyba wszystkich, osiągając czwarty rezultat, dzięki czemu wystartował do wyścigu z drugiej linii. Pierwsze okrążenie zakończył na trzeciej pozycji, by potem sukcesywnie awansować na sam szczyt. Dwunaste okrążenie rozpoczął jako lider i potem już tylko powiększał swoją przewagę. Jadący małym KTMem z numerem 61 miał już ponad 8 sekund zapasu, lecz jego brat bliźniak - Deniz, oraz szef ekipy Aki Ajo machali rękoma, przekazując dobitnie prośbę - zwolnij, uspokój się, tylko dojedź.

DsWJgVBX4AQHzNv

Modły zostały wysłuchane, szczęście również dopisało i tym sposobem Öncü zapisał kolejną wspaniałą kartę w historii wyścigów motocyklowych. To pierwsze zwycięstwo w debiutanckim starcie od 1991 roku, kiedy to Noboru Ueda wygrał w GP Japonii. To pierwszy turecki zawodnik triumfujący w wyścigach serii MotoGP. Na całe szczęście organizator dysponował turecką flagą, którą widzieliśmy nad podium, a triumfator mógł z dumą wysłuchać tureckiego toru. Szampana nie dostał, gdyż ma zaledwie 15 lat. Can Öncü - zapamiętajcie tego młodzieńca, gdyż będzie się ścigał w pełnym sezonie 2019 w Moto3.

KTM nie mógł sobie wymarzyć lepszego weekendu na koniec sezonu. Wygrana w mniejszych klasach i pierwsze podium w MotoGP. BRAWO.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr