tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przekraczanie prędkości w tym miejscu to najczęstsze przewinienie kierowców. Policja podsumowuje 2024 rok
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przekraczanie prędkości w tym miejscu to najczęstsze przewinienie kierowców. Policja podsumowuje 2024 rok

Autor: Wojciech Grzesiak 2025.02.26, 08:53 Drukuj

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazało dane dotyczące liczby wykroczeń, jakie odnotowano na polskich drogach w 2024 roku. Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej wynika, że samych kontroli drogowych było mniej, ale odnotowano większą liczbę niektórych wykroczeń.

W 2024 r. policja przeprowadziła ponad 7,5 mln kontroli drogowych, podczas gdy w 2023 r. było to 7,8 mln. Najczęstszym wykroczeniem było oczywiście przekroczenie prędkości. Z tego tytułu nałożono 2,42 mln mandatów. Niepokoić może fakt, że 1,5 mln z nich to mandaty za przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

NAS Analytics TAG

Jakie jeszcze wykroczenia królowały na polskich drogach? Na drugim miejscu podium znalazło się niekorzystanie przez kierowców z pasów bezpieczeństwa (154 746 mandatów), a trzecie miejsce to nieprawidłowe zatrzymanie lub postój pojazdu (148 690 mandatów). Dalej znalazły się też mandaty za niesprawne światła (138 627 przypadków) oraz jazdę bez świateł (95 579 mandatów).

Policja podała też dane dotyczące pieszych, którzy również powodują wypadki, często nieświadomi tego, jakie mają prawa i obowiązki, a są przecież niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Popełnili oni ponad 165 tys. wykroczeń, a najwięcej (118 114) dotyczyło przekraczania jezdni w niedozwolonym miejscu.

W wypowiedzi dla PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP mówił o tym, że można "z delikatnym optymizmem wnioskować, że Polacy jeżdżą nieco bezpieczniej". Okazuje się również, że jeździmy też nieco odpowiedzialniej. W 2024 r. złapano 92 324 nietrzeźwych kierujących - o 4,5 proc. mniej niż w 2023 r.

Z podawanych w styczniu przez portal Money.pl danych wynika, że w 2024 r. policja wystawiła mniej mandatów niż w 2023 r. Ich liczba spadła z 3 mln 827 tys. do 3 mln 789 tys. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda, kiedy porówna się dane z 2021 r., ponieważ wtedy policja wystawiła aż 4 mln 818 tys. mandatów. Od tego czasu ich liczba sukcesywnie spada.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę