Mandaty na 100 000 zł i to tylko w 1 mieście! To koniec głośnych wydechów
W ramach trwającej od 14 do 21 września 2024 roku akcji "Ciche Miasto II", policja z Warszawy skontrolowała 255 pojazdów, wystawiając 213 mandatów na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Celem działań były auta i motocykle, których nadmierny hałas i nieprawidłowe modyfikacje, takie jak ingerencje w wydechy, zakłócały życie mieszkańców. Policjanci, korzystając z alkomatów, sonometrów i wideorejestratorów, zatrzymali 50 dowodów rejestracyjnych oraz 33 prawa jazdy. Akcja obejmowała głównie centrum Warszawy i dzielnice takie jak Mokotów.
Działania policji przeciw zbyt głośnym wydechom i efekty
Podczas tygodniowej akcji skoncentrowano się na kontrolowaniu hałasu emitowanego przez pojazdy oraz na innych niezgodnych z przepisami modyfikacjach. Policja wystawiła mandaty kierowcom, których pojazdy przekraczały normy hałasu, często wynikające z przeróbek tłumików lub wydechów. Wykorzystywano specjalistyczny sprzęt, taki jak sonometry, którymi mierzono poziom hałasu, oraz wideorejestratory, które dokumentowały niebezpieczne zachowania na drodze.
Dźwięk wydechu, co na to technika i przepisy?
Funkcjonariusze przypominali, że zgodnie z przepisami pojazd powinien być tak skonstruowany i utrzymany, aby nie zakłócał spokoju publicznego ani nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Policjanci kontrolowali także trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz przepuszczalność światła w szybach, karząc również za inne nieprawidłowości, takie jak niezgodne z przepisami oklejanie szyb.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, maksymalna dopuszczalna głośność wydechu samochodów osobowych nie powinna przekraczać 93 decybeli (dB) dla silników benzynowych i 96 dB dla silników wysokoprężnych. W przypadku motocykli limity te wynoszą 94 decybele dla silników o pojemności do 125 cm³ i 96 decybeli dla pojemności powyżej 125 cm³. Czy to dużo? Odkurzacz generuje hałas 60 dB, ruch uliczny to średnio 90 dB, a przeciętny motocykl bez tłumika generuje 100 dB hałasu. Pracująca piła łańcuchowa to 110 dB. Właściciele motocykli kupowanych w salonach nie muszą się obawiać o poziom dźwięku, bo podczas homologacji sprawdzane jest, czy nowy model spełnia wymogi polskiego prawa. Kontrole policji dotyczą więc przede wszystkim osób, które mają zmodyfikowany układy wydechowy, zazwyczaj w kierunku zwiększenia natężenia emitowanego przez nie dźwięku.
Normy są określone w rozporządzeniach, dotyczących warunków technicznych pojazdów:
OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA
Ich przestrzeganie jest kontrolowane m.in. przez policję przy pomocy sonometrów. Zbyt głośny wydech, wynikający z modyfikacji lub uszkodzeń układu wydechowego, może skutkować mandatem w wysokości od 300 do 3 000 złotych, a w niektórych przypadkach zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Akcja "Ciche Miasto II" to kontynuacja policyjnych działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców Warszawy, szczególnie tych, którzy cierpią z powodu nadmiernego hałasu
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze