tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policjant z Londynu z zarzutami za staranowanie nastolatka na skuterze NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policjant z Londynu z zarzutami za staranowanie nastolatka na skuterze

Autor: Konrad Bartnik 2018.12.07, 10:38 1 Drukuj

Brytyjska policja od kilku miesięcy stosuje dosyć brutalną metodę walki z przestępcami na skuterach i motocyklach, polegającą na taranowaniu i przewracaniu podejrzanych, którzy zdecydują się na ucieczkę. Budzi ona jednak kontrowersje, a jeden z funkcjonariuszy ma podstawione poważne zarzuty w związku z jednym z incydentów.

Problem z "moped crimes" to już brytyjska tradycja. Od kilku lat tamtejsza policja nie może poradzić sobie z plagą młodocianych przestępców poruszających się na jednośladach. Gangi kradną motocykle i skutery, które wykorzystują później do innych przestępstw, takich jak uliczne rozboje, np. wyrywanie torebek i telefonów.

Od stycznia tego roku brytyjscy policjanci, przy aprobacie najwyższych władz kraju i premier Theresy May, stosują nową metodę walki z tym problemem. Odpowiednio wyszkoleni funkcjonariusze umiejętnie taranują ścigane jednoślady, przez co nie tylko mogą ująć podejrzanego, ale przede wszystkim skracają niebezpieczne pościgi, które mogą być groźne dla osób postronnych.

Metoda okazała się bardzo skuteczna - liczba przestępstw z udziałem jednośladów spadła o ponad 30%, a sami członkowie gangów mają mocno nadwyrężone morale. Brutalność policji nie podoba się jednak wielu organizacjom broniącym praw człowieka i wysoko postawionym urzędnikom.

Przypadkiem, który może doprowadzić do rezygnacji z taranowania, jest oskarżenie jednego z policjantów o ciężkie uszkodzenie ciała. W listopadzie zeszłego roku, we wschodnim Londynie, przewrócił on nastolatka, który uciekał skuterem i nie miał kasku.W wyniku upadku doznał on obrażeń głowy, które okazały się niegroźne. Nastolatek prosto ze szpitala trafił do sądu, gdzie otrzymał bogaty zestaw zarzutów, m.in. za kradzież, niebezpieczną jazdę i jazdę bez uprawnień.

Policjant niestety nie usłyszał pochwał za swoją akcję. Wydział wewnętrzny i prokuratura uznały, że decyzja o staranowaniu była niewspółmierna do zagrożenia i niebezpieczna dla życia uciekiniera. Funkcjonariuszowi grozi wydalenie ze służby. Jeśli do tego dojdzie, będzie to fatalny przykład dla jego kolegów, którzy będą się bali podejmować takich akcji.

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę