tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Piesi bez zakazu wkraczania przed nadjedajcy pojazd? Kontrowersyjny pomys warszawskiego ZDM
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Piesi bez zakazu wkraczania przed nadjedajcy pojazd? Kontrowersyjny pomys warszawskiego ZDM

Autor: Janusz Bbenek 2020.02.21, 11:22 5 Drukuj

Przedstawiciele stołecznego Zarządu Dróg Miejskich złożyli szereg uwag do rządowego projektu dotyczącego ochrony prawnej pieszych. Znalazł się wśród nich wniosek o wykreślenie z planowanych przepisów zakazu wkraczania bezpośrednio przed jadący pojazd. Brzmi to dosyć absurdalnie, ale ma na celu doprecyzowanie pewnych kwestii, które w przyszłości ułatwi sądom orzekanie w sprawach wypadków z udziałem pieszych. 

Wciąż trwają prace resortu infrastruktury dotyczące przyznania pieszym bezwzględnego pierwszeństwa zarówno na przejściach, jak również jeszcze przed nimi. Włączyły się w nie różne stowarzyszenia oraz instytucje. Na szczęście oprócz głośnych i krzykliwych ruchów miejskich, dla których transport indywidualny jest zły już z definicji, pojawiły się również poważniejsze głosy.

NAS Analytics TAG

Swoje uwagi na temat planowanych zmian przesłał dyrektor warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Są tam w pełni zrozumiałe postulaty, takie jak wyłączenie z pierwszeństwa pieszych przejść przez torowiska tramwajowe, zaostrzenie kar (do utraty prawa jazdy włącznie) za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem oraz doprecyzowanie omawianego pierwszeństwa na drogach dla rowerów. Pojawił się jednak również jeden, który wymaga wyjaśnienia. 

ZDM chciałby, żeby z nowych przepisów zniknął zapis o zakazie wchodzenia pieszego na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Brzmi to jak pocałunek śmierci dla pieszych, ale tylko pozornie. Chodzi o "wyczyszczenie pola" pod przyszłe orzecznictwo w sprawie ustalenia winnych wypadków. Skoro osią nowelizacji jest przyznanie pieszym pierwszeństwa nie tylko na samym przejściu, ale również w jego obrębie, to wystarczy zapis o obowiązku zachowania przez nich szczególnej ostrożności. Inaczej mogłoby dochodzić do częstych prób udowodnienia, że pieszy wszedł bezpośrednio przed pojazd. 

Tym samym dużo większa odpowiedzialność za bezpieczeństwo w obrębie przejść dla pieszych będzie przerzucona na kierowców, którzy w przypadku potrącenia pieszego będą musieli przed sądem udowodnić, że zrobili absolutnie wszystko, by tego wypadku uniknąć.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr