tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ocena prędkości na motocyklu - niedoceniany fundament NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ocena prędkości na motocyklu - niedoceniany fundament

Autor: Andy Ibbot | California Superbike School 2014.02.21, 09:30 5 Drukuj

Jak precyzyjna jest Twoja ocena prędkości? Większość motocyklistów, która trafia do nas do szkoły twierdzi, że ich zdaniem są w stanie określić prędkość z dokładnością do 15 km/h. To ciekawe, bo przekraczając prędkość w Wielkiej Brytanii o 15 km/h raczej nie dostaniesz mandatu ani punktów karnych. Grozi Ci jedynie skierowanie na pogadanki o zagrożeniach wynikających z jazdy z nadmierną prędkością. To może dotyczyć osób jadących 60 km/h w obszarze z ograniczeniem do 50 km/h, ale także osoby jadącej na autostradzie z prędkością 140 km/h. Dla mnie osobiście oznacza to, że władze uznają, że masz prawo źle oceniać prędkości w zakresie 10-15 km/h. Jeśli jednak zostaniesz złapany na przekroczeniu prędkości o połowę (powiedzmy jadąc 75 km/h w obszarze gdzie jest ograniczenie do 50 km/h) możesz oczekiwać punktów karnych i grzywny, ponieważ władze uważają, że powinieneś być w stanie ocenić, że jechałeś szybciej niż o 10-15 km/h z których nikt nie robi problemu. Ciekawe…

Nie oczekujcie jednak ode mnie porad prawnych w tym temacie, bo ja specjalizuję się w jeździe po zakrętach i przy nich chciałbym pozostać, a tutaj ocena prędkości może okazać się kluczowa. To oczywiście ważne, aby potrafić ocenić swoją prędkość po to, aby nie dostać mandatu, ale gdy wjeżdżasz w zakręt Twoja ocena prędkości staje się sprawą najważniejszą. Jeśli się ścigasz i wjeżdżasz z prędkością 150 km/h w zakręt, który się pokonuje przy prędkości 160 km/h – najprawdopodobniej stracisz pozycję. Jeśli w ten sam zakręt wjedziesz z prędkością 170 km/h – wtedy najprawdopodobniej nie ukończysz wyścigu.  Na drodze publicznej prawidłowa ocena prędkości staje się sprawą życia i śmierci. Jeśli w zakręt, który da się przejechać z prędkością 50 km/h wjeżdżasz z prędkością 65 km/h… to pakujesz się w naprawdę poważną sytuację z którą niełatwo będzie sobie poradzić.  

Prawidłowa ocena prędkości należy do umiejętności podstawowych motocyklisty, jest to także umiejętność często niedoceniana. W sposób oczywisty przyjmuje się, że zaawansowany trening obejmował będzie naukę zaawansowanych technik, ale niezależnie od tego na jakim poziomie zaawansowania jesteś – w przypadku gdy Twoje podstawy są słabe, wszystko co na tych podstawach budujesz również będzie słabe. To jak budowanie domu na piasku.

W powszechnym przekonaniu wielu doświadczonych jeźdźców powinni się oni uczyć zawansowanych elementów techniki jazdy motocyklem, aby poprawić swoją pewność siebie i rozumienie tego, co robią za sterami motocykla. Tymczasem w wielu przypadkach okazuje się, że u podłoża problemów leży słabe opanowanie podstawowych umiejętności. Przeciwskręt to doskonały przykład elementu techniki jazdy, który musi być ćwiczony i należycie opanowany, aby motocyklista miał szansę prawidłowo zastosować inne elementy techniki jazdy.

A zatem jak poprawić swoją ocenę prędkości? Wszyscy wiemy, że praktyka czyni mistrzem. Wielokrotne powtarzanie danego działania z czasem pozwoli ci oceniać i ustalać Twoją prędkość bardzo dokładnie. Przekonasz się o tym, gdy jeździsz regularnie jakimś konkretnym odcinkiem drogi, albo toru. Z czasem znasz go na tyle dobrze, że jesteś w stanie pojechać tam naprawdę szybko (a przynajmniej z dużą pewnością siebie). Jedyną wadą takiego podejścia jest to, że za każdym razem, gdy próbujesz zastosować je na innym odcinku toru/drogi wracasz do punktu wyjścia.

Tak naprawdę to, o czym tutaj rozmawiamy, to prędkość wejścia w zakręt, którą wielu kierowców myli z późnym hamowaniem. To bardzo proste jeśli się nad tym chwilę zastanowić. Jeśli przeszacujesz swoją prędkość, zaczniesz hamować zbyt wcześnie i albo wjedziesz w zakręt za wcześnie psując swoją trajektorię, albo wjedziesz w zakręt za wolno, aby dobrze z niego wyjść. Jeśli niedoszacujesz swoją prędkość, to zaczniesz hamować zbyt późno, wjedziesz w zakręt zbyt agresywnie z dużą szansą, że z niego nie wyjedziesz…

Hamowanie jest bezdyskusyjnie jedną z umiejętności podstawowych. Warto jednak wiedzieć, że podstawą umiejętności skutecznego korzystania z hamulców jest zdolność do oceny prędkości. Jeśli dokładność Twojej oceny prędkości jest niska, zawsze będziesz męczy się z prawidłowym użyciem hamulców przed wjechaniem w zakręt.

Jak bez podstawowej umiejętności prawidłowej oceny prędkości chcesz prawidłowo używać hamulców?

Gdy oglądasz policjantów na motocyklach, którzy trenują na swoich wewnętrznych kursach organizowanych na małych, krętych torach możesz odnieść wrażenie, że praktycznie nie zapala się ich światło stopu. Nie dzieje się tak dlatego, że przepaliła się im żarówka. Co ciekawe ich tempo jest zazwyczaj godne uznania. Dlaczego tak dobrze sobie radzą? Ponieważ w wyniku długiego i metodycznego treningu bardzo dobrze oceniają prędkość wejścia w zakręt i są pewni że wjeżdżają w niego z właściwą szybkością. Oczywiście należy tutaj dodać, że składają jeszcze na to dobra kontrola gazu i właściwe linie przejazdu, lecz ocena prędkości jest podstawą.

Jeśli chcesz się uczyć zaawansowanych technik jazdy, takich jak wjeżdżanie w zakręty bokiem, jazda na kolanie, kontrolowane uślizgi, będzie Ci o wiele łatwiej jeśli na samym początku nauczyłeś się podstaw. Skąd czerpać tą wiedzę? Bardzo dużo znajdziesz w literaturze traktującej o technice jazdy motocyklem. Umiejętności wzrokowe, a zatem także ocena prędkości to podstawa szybkiej i pewnej jazdy. W rozdziałach poświęconych umiejętnościom wzrokowym dowiesz się jak efektywnie wykorzystać wzrok, jak pozyskać pomocne w ocenie prędkości punkty odniesienia, jak uniknąć reakcji panicznych rujnujących nasz odbiór otoczenia, a tym samym ocenę prędkości (gdy wpadasz w panikę zawsze wydaje ci się, że jedziesz o wiele za szybko) i wiele innych wskazówek. Jeśli nie uprawiasz, to zacznij uprawiać sporty, w których musisz oceniać prędkość poruszania się piłki, lotki, innych graczy, lub gdzie musisz mieć stałą kontrolę nad czasem i przestrzenią (np. akrobatyka). Pracuj na szkoleniach z trenerem. No i oczywiście ćwicz tak często jak to możliwe, a w trakcie jazdy zwracaj uwagę czy Twoja ocena prędkości była dokładna, a jeśli nie była dokładna – próbuj ustalać dlaczego tak się stało.

No i na koniec najważniejsza rzecz. Nie pozwól, aby do głosu doszło Twoje ego. To nie ma znaczenia jak długo jeździsz, jakie masz doświadczenie i jak dobre robisz czasy. Każdy z nas jest w stanie odnieść korzyść z powrotu do podstaw i jeszcze lepszego ich opanowania.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: szatan667 24/02/2014 10:20

true story, bro

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę