tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowe tory w kalendarzu MotoGP - czy polscy kibice bd mie blisko?
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

Nowe tory w kalendarzu MotoGP - czy polscy kibice bd mie blisko?

Autor: Jarek Benito Czech 2017.09.01, 14:44 1 Drukuj

Szef Dorny - Carmelo Ezpeleta oficjalnie zakontraktował już dwa nowe tory do eliminacji MotoGP. Nowa dawka emocji na nowych i nieznanych w kategorii królewskiej obiektach. Czy Polscy kibice będą szturmować te wyścigi, tak jak to wygląda w Brnie i na Sachsenring?

Teoretycznie na oba nowe tory można dojechać motocyklem… Pierwszy z nich jest w Finlandii, drugi w Tajlandii.

NAS Analytics TAG

KymiRing - Grand Prix Finlandii

Ten obiekt jest nawet całkiem blisko (z naszej redakcji jakieś 1200 km), a podróż będzie z całą pewnością bardzo malownicza... Trzeba by pojechać przez Litwę, Łotwę, aż do stolicy Estonii - Talina, gdzie wjeżdżamy na prom płynący do Helsinek. Dalej już blisko, gdyż miejscowość Iitti, nieopodal której powstaje ten tor, znajduje się 110 km od Helsinek. W tym kraju narodziło się wielu wspaniałych kierowców, ścigających się w przeróżnych kategoriach wyścigowych i rajdowych. Motocyklistów może mają niewielu, gdyż tylko Mika Kallio (kierowca testowy) jeździ dla KTMa w MotoGP i szesnastoletni Patrik Pulkkinen w Moto3. Mocnym reprezentantem kraju w światku motocyklowym jest z całą pewnością były zawodnik, a teraz szef zespołu KTMa - Aki Ajo.

Czym będzie dla kibiców ten budowany od podstaw tor wyścigowy? Jedyny taki obiekt w północnej części Europy. W całej Skandynawii dziś nie ma toru z prawdziwego zdarzenia, więc byłby pierwszy.

Nitka bardzo przypomina mi mieszankę hiszpańskiego toru Catalunya i włoskiego Mugello. Coś w tym musi być, bo co nowego można wymyślić, mając do dyspozycji tylko zakręty w lewo i w prawo? Żartuję oczywiście…

4,6 km długości i 18 zakrętów. Może być interesująco. Ponad 100 000 widzów będzie mogło na żywo śledzić zmagania na GP Finlandii od 2019 roku, więc jeszcze chwilę trzeba poczekać.

Buriram - Grand Prix Tajlandii

Ten tor jest położony troszkę dalej, ale da się pojechać tam na dwóch kołach, lecz popularna mapa internetowa nie jest w stanie tego wyliczyć… Może ktoś z posiadaczy motocykla typu Africa Twin, GS, czy Multistrada kiedyś podejmie takie wyzwanie? Tor już istnieje i ścigają się na nim chociażby zawodnicy WorldSBK.

Położony jest na północny wschód od Bangkoku, dokąd można dolecieć spokojnie samolotem i przy okazji zorganizować sobie wakacje w tropikach. Miejsce na wczasy zdecydowanie właściwe. Trzeba tylko uważać na lady-boyów…

Długość toru, to 4.554 metry, siedem prawych i pięć lewych zakrętów, co matematycznie daje dwanaście wymuszonych zmian kierunku jazdy.

Kontrakt jest podpisany na lata 2018-2020, więc trzy rundy w Tajlandii mamy zagwarantowane.

Generalnie obiekt cieszy się bardzo dużą ilością imprez na dwóch i czterech kołach. Trzeba w końcu zarobić na jego utrzymanie, a zarazem promować własny kraj, co jest pewnie głównym założeniem działalności obiektu.

Mam tylko ogromną nadzieję, iż te nowe lokalizacje nie zastąpią żadnej z obecnych rund. Lecz czy zawodnicy i zespoły będą w stanie fizycznie i logistycznie wytrzymać w sumie aż 20 rund?

Na razie śledzimy bieżący sezon, w którym emocji i wspaniałej rywalizacji nie brakuje.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr