tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Norton Atlas 650, Nomad i Ranger, 2021: mona skada zamwienia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Norton Atlas 650, Nomad i Ranger, 2021: mona skada zamwienia

Autor: Jakub Olkowski 2020.12.01, 13:10 Drukuj

Norton Atlas 650, Nomad i Ranger zostały zaprezentowane pod koniec 2018, ale ostatecznie nie zdążyły trafić do produkcji z uwagi na skandale natury obyczajowo-ekonomiczno-prawnej. Nowy właściciel, indyjska grupa TVS zapowiada rozpoczęcie produkcji w 2021, uruchamiając jednocześnie możliwość składania zamówień...

Kilka dni temu wspominaliśmy, że supersportowy Norton V4RR ostatecznie zostanie zbudowany. Na stronie Nortona możemy znaleźć, że wkrótce do produkcji trafią także motocykle napędzane dwucylindrowym silnikiem 650 ccm:  Atlas Nomad i Atlas Ranger 650.

NAS Analytics TAG

Pierwsza partia 250 pojazdów ma trafić do sprzedaży jeszcze w 2021 roku. Pierwotnie motocykl miał zadebiutować w 2019 roku, ale kłopoty finansowe spółki doprowadziły do kryzysu i zaprzestania produkcji. Ostatecznie markę udało się sprzedać za 16 mln GBP hinduskiemu TVS, który ocalił Nortona przed ostatecznym zamknięciem.

TVS współpracuje z BMW w produkcji serii G310, a wraz z zakupem Nortona ma szanse trafić do grona producentów motocykli segmentu premium. Koncern zamierza utrzymać produkcję na terenie Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku TVS wyprodukowało 2,9 mln pojazdów, co stawia go na piątej pozycji wśród największych producentów motocykli na świecie, i trzecim w Indiach po Hero i Bajaju.

Obydwie wersje Nortona Atlas 650 napędzane są dwucylindrowym, rzędowym silnikiem powstałym z "przedniej części" silnika V4 (podobnie postąpiła Aprilia ze swoją jednostką napędową 660 ccm) generującym 84 KM oraz maksymalny moment 65 Nm. Rama w obydwu wersjach jest wspólna - to kratownica ze stalowych rur. Tylne zawieszenie to aluminiowy wahacz wleczony.

Pewne różnice zdradzają podwozia obydwu Atlasów: Rangera wyposażono w 19-calowe koło przednie z oponą 120/70 oraz 17-calowe tylne, którego opona ma rozmiar 170/60. Dla odmiany Nomad ma nieco mniejszą średnicę przedniego koła, 18 cali, współpracującego z oponą 110/80 i także 17-calowe, tylne, ale z szerszą od Rangera oponą (180/55).

Felgi obydwu Atlasów są szprychowe. Przednie zawieszenie w obydwu wersjach to widelec USD z radialnie mocowanymi zaciskami Brembo i tarczami 320 mm. Motocykle mają zbliżoną masę, nieprzekraczającą 180 kg. Pierwotne ceny miały wynosić 12 000 Euro za Nomada i 14 000 za Rangera, aktualnie wiadomo tylko tyle, że kaucja za rezerwację to 500 funtów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr