tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie przyjmujesz mandatu, oddajesz prawo jazdy. Skandaliczne, choć zgodne z prawem praktyki policji

Nie przyjmujesz mandatu, oddajesz prawo jazdy. Skandaliczne, choć zgodne z prawem praktyki policji

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.08, 14:36 7 Drukuj

Nie zgadzasz się z mandatem? Musisz liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy. Policjanci wymuszają tak przyjecie mandatu nawet za niegroźne wykroczenia. Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Krakowska Gazeta Wyborcza opisuje przypadek kobiety, która spowodowała niegroźną kolizję podczas wyjeżdżania z drogi podporządkowanej. Policjant zaproponował mandat 250 zł, ale sprawczyni, zgodnie z prawem, zdecydowała się odmówić jego przyjęcia ze względu na wątpliwości co do okoliczności wypadku.

Policjant, po kilku bezskutecznych próbach nakłonienia kobiety do przyjęcia mandatu, zatrzymał jej prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Sprawa została skierowana do sądu, a kobieta złożyła skargę na działania policji. Jak wiadomo procedury trwają, a zatrzymane prawo jazdy utrudnia normalne funkcjonowanie.

To tak można?

Okazuje się jednak, że policja ma pełne prawo do takiego postępowania. Pozwala na to między innymi art. 86 Kodeksu wykroczeń, który, w razie spowodowania przez kierowcę zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym daje sądowi możliwość orzeczenia wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei Prawo o ruchu drogowym mówi, że jeśli policjant znajdzie przesłanki do uznania wykroczenia za zagrożenie bezpieczeństwa, ma prawo zatrzymać prawko. Następnie w ciągu 7 dni musi przesłać je sądowi, a ten ma kolejne 14 dni na wydanie postanowienia o zatrzymaniu lub zwróceniu prawa jazdy kierowcy.

Dotychczas policjanci korzystali jednak z przysługujących im uprawnień w wyjątkowych przypadkach, na przykład jeśli kierowca spowodował wypadek z dużą ilością poszkodowanych, albo rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego. Groźba zatrzymywania prawka jako element zmuszania kierowcy do zapłacenia mandatu, mimo przysługującego mu prawa do odmowy, jest nowością.

Środki przymusu

Jak informuje portal natemat.pl, wiele podobnych spraw zgłaszanych jest do Rzecznika Praw Obywatelskich, który obiecał zająć się tą sprawą. Wymuszanie przyjęcia mandatu, z którym kierowca się nie zgadza jest skandaliczne. Nie tylko odbiera nam, kierowcom, podstawowe, zagwarantowane konstytucyjnie prawa, ale poważnie podważa zaufanie do policji, które i tak nadwyrężone jest płynącymi zewsząd informacjami o nieprawidłowych radarach i wideorejestratorach.

Chętne korzystanie z opcji "zagrożenia bezpieczeństwa" może także mieć fatalny wpływ na życie kierowców. Przypomnijmy - podczas rozpatrywania kolejnych wykroczeń sądy i prokuratura sprawdzają nie tylko rejestr karny, ale także rejestr wykroczeń. Przez drobne wykroczenie, jakim jest kolizja, można zatem zostać potraktowanym jak recydywista.

Zdjęcia
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: Adam 24/04/2018 18:57

Bzdury piszesz

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę