tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie przyjmujesz mandatu, oddajesz prawo jazdy. Skandaliczne, cho zgodne z prawem praktyki policji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie przyjmujesz mandatu, oddajesz prawo jazdy. Skandaliczne, cho zgodne z prawem praktyki policji

Autor: Rafa Raff Betnarski 2018.02.08, 14:36 11 Drukuj

Nie zgadzasz się z mandatem? Musisz liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy. Policjanci wymuszają tak przyjecie mandatu nawet za niegroźne wykroczenia. Sprawą zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Krakowska Gazeta Wyborcza opisuje przypadek kobiety, która spowodowała niegroźną kolizję podczas wyjeżdżania z drogi podporządkowanej. Policjant zaproponował mandat 250 zł, ale sprawczyni, zgodnie z prawem, zdecydowała się odmówić jego przyjęcia ze względu na wątpliwości co do okoliczności wypadku.

NAS Analytics TAG

Policjant, po kilku bezskutecznych próbach nakłonienia kobiety do przyjęcia mandatu, zatrzymał jej prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Sprawa została skierowana do sądu, a kobieta złożyła skargę na działania policji. Jak wiadomo procedury trwają, a zatrzymane prawo jazdy utrudnia normalne funkcjonowanie.

To tak można?

Okazuje się jednak, że policja ma pełne prawo do takiego postępowania. Pozwala na to między innymi art. 86 Kodeksu wykroczeń, który, w razie spowodowania przez kierowcę zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym daje sądowi możliwość orzeczenia wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów.

Z kolei Prawo o ruchu drogowym mówi, że jeśli policjant znajdzie przesłanki do uznania wykroczenia za zagrożenie bezpieczeństwa, ma prawo zatrzymać prawko. Następnie w ciągu 7 dni musi przesłać je sądowi, a ten ma kolejne 14 dni na wydanie postanowienia o zatrzymaniu lub zwróceniu prawa jazdy kierowcy.

Dotychczas policjanci korzystali jednak z przysługujących im uprawnień w wyjątkowych przypadkach, na przykład jeśli kierowca spowodował wypadek z dużą ilością poszkodowanych, albo rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego. Groźba zatrzymywania prawka jako element zmuszania kierowcy do zapłacenia mandatu, mimo przysługującego mu prawa do odmowy, jest nowością.

Środki przymusu

Jak informuje portal natemat.pl, wiele podobnych spraw zgłaszanych jest do Rzecznika Praw Obywatelskich, który obiecał zająć się tą sprawą. Wymuszanie przyjęcia mandatu, z którym kierowca się nie zgadza jest skandaliczne. Nie tylko odbiera nam, kierowcom, podstawowe, zagwarantowane konstytucyjnie prawa, ale poważnie podważa zaufanie do policji, które i tak nadwyrężone jest płynącymi zewsząd informacjami o nieprawidłowych radarach i wideorejestratorach.

Chętne korzystanie z opcji "zagrożenia bezpieczeństwa" może także mieć fatalny wpływ na życie kierowców. Przypomnijmy - podczas rozpatrywania kolejnych wykroczeń sądy i prokuratura sprawdzają nie tylko rejestr karny, ale także rejestr wykroczeń. Przez drobne wykroczenie, jakim jest kolizja, można zatem zostać potraktowanym jak recydywista.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 6
Poka wszystkie komentarze
Autor: PAPje 28/12/2019 07:01

I nie wracaj.....

Odpowiedz
Autor: Adam 24/04/2018 18:57

Bzdury piszesz

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr