tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Na rondo wjedamy z kierunkowskazem czy bez? Jest wyrok NSA!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Na rondo wjedamy z kierunkowskazem czy bez? Jest wyrok NSA!

Autor: Janusz Bbenek 2020.03.03, 19:16 7 Drukuj

Ogłoszony właśnie prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego powinien raz na zawsze zakończyć spór o to, czy kierowca wjeżdżający na rondo powinien użyć lewego kierunkowskazu, jeśli skręca w lewo lub zawraca. Sprawa toczyła się na skutek sporu pomiędzy egzaminatorką z Lublina a egzaminowanym kandydatem na kierowcę, który oblał egzamin ponieważ dwukrotnie tego nie zrobił. 

Sprawa zaczęła się od negatywnego wyniku egzaminu praktycznego, przeprowadzanego na ulicach Lublina. Egzaminowany kursant dwukrotnie nie włączył lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, na którym miał jechać w lewo. Egzaminatorka uznała to za błąd, od czego oblany kandydat na kierowcę od razu odwołał się do Marszałka Województwa Lubelskiego. Ten wskazał na błąd egzaminatorki, anulował wynik egzaminu, a sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 

NAS Analytics TAG

SKO przychyliło się do opinii Marszałka, wskazując, że na rondzie ruch odbywa się wokół placu lub wyspy, a poruszające się po nim pojazdy nie zmieniają kierunku ruchu. Robią to dopiero w momencie opuszczania ronda (z kierunkowskazem w prawo) lub w momencie zmiany pasa ruchu, jeśli na rondzie są co najmniej dwa. Egzaminatorka nie dawała za wygraną, argumentując że znak o ruchu okrężnym nie wyłącza znaków poziomych i pionowych, obowiązujących na skrzyżowaniu oraz nie zmienia zasad poruszania się po nim. Skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Ta instytucja również nie podzieliła jej punktu widzenia. W uzasadnieniu wyroku WSA napisano:

Ma zatem rację Kolegium, że rondo należy traktować jako "zwykłe" skrzyżowanie i włączenie sygnalizacji powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować.

Egzaminowany przed wjazdem na skrzyżowanie zajął lewy, skrajny pas ruchu, zatem przy wykonywaniu zadania egzaminacyjnego nie musiał zmieniać pasa ruchu i włączać lewego kierunkowskazu. 

Egzaminatorka nie dała za wygraną i złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten prawomocnym wyrokiem z końca lutego podzielił opinię pozostałych instytucji. Nie opublikowano jeszcze uzasadnienia, ale ta decyzja ostatecznie zamyka sprawę. Nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo. Podobna sprawa toczyła się w 2016 roku przez sądem w Gliwicach. Zapadł wtedy identyczny wyrok. 

Źródło: rp.pl, brd24.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr