tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowa definicja skrzyżowania. Jej nieznajomość może oznaczać 1000 złotych mandatu i 10 punktów karnych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowa definicja skrzyżowania. Jej nieznajomość może oznaczać 1000 złotych mandatu i 10 punktów karnych

Autor: Andrzej Sitek 2022.09.26, 10:57 5 Drukuj

21 września w życie weszły istotne zmiany w prawie drogowym. Większość dotyczy pieszych, ale wśród ważnych aktualizacji znalazła się również nowa definicja skrzyżowania. To zmiana może oznaczać dla niedoinformowanych kierowców duże ryzyko mandatu. O co chodzi?

Wraz z aktualizacją Prawa o ruchu drogowym skrzyżowaniem są określane również przejazdy miedzy jezdniami tej samej drogi. Może to być na przykład przejazd przez torowisko tramwajowe. Nowa definicja precyzuje, że skrzyżowanie to "część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".  

NAS Analytics TAG

Mówiąc prościej, samo połączenie między dwoma jezdniami to skrzyżowanie. Chodzi o połączenie jednej drogi, często zwykły, niepozorny łącznik do zawracania. Ale ten szczegół wiele zmienia dla kierowców, bo przecież na skrzyżowaniach nie wolno wyprzedzać, a mandat za to wykroczenie wynosi 1000 zł i 10 punktów karnych.

Może brzmi to absurdalnie, ale przejeżdżając obok łącznika tego typu trzeba uważać, żeby nie wyprzedzać pojazdu na sąsiednim pasie. Oczywiście o ile sąsiedni pojazd nie ma włączonego kierunkowskazu, bo przygotowuje się do zawracania.

Powyższa pułapka to nie jedynie zagrożenie dla kierowców i sposób na szybkie wyrobienie normy mandatów przez policję. Pamiętajmy, że na wielu drogach dwujezdniowych dopuszczalna jest prędkość 70 km/h lub nawet 80 km/h. Ale tylko do skrzyżowania, które odwołuje podniesienie prędkości i oznacza konieczność jazdy 50 km/h. Wystarczy przeoczyć łącznik, żeby narazić się na słony mandat za przekroczenie prędkości.

Czy nowa definicja mandatu rzeczywiście była potrzebna? Dla porządku przypomnijmy jeszcze jej poprzednie brzmienie:

"Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną".

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę