tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rondo w USA - to za trudne? Władze chciały dobrze, mieszkańcy nie potrafią jeździć
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rondo w USA - to za trudne? Władze chciały dobrze, mieszkańcy nie potrafią jeździć

Autor: Andrzej Sitek 2021.04.27, 11:14 2 Drukuj

Dla Amerykanów rondo to nadal europejski wynalazek ludzi jeżdżących bardzo małymi samochodzikami gdzieś na końcu świata. Rzeczywiście rondo wymyślono w Europie, a konkretnie w Anglii, ale jak widać na poniższym nagraniu, w Stanach Zjednoczonych może być problem z przyjęciem tego rozwiązania, bo kierowcy zupełnie nie wiedzą, jak i gdzie jechać.

They added a roundabout near my hometown in rural, eastern Kentucky. Here is an example of how NOT to use a roundabout... from r/IdiotsInCars

W rzeczywistości ronda mają niemal wyłącznie zalety. Statystyki potwierdzają, że dochodzi na nich o aż o 90 proc. mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a ogólna liczba kolizji spada o 40 proc. W miejscach, gdzie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną zajmują ronda, jest bezpieczniej i taniej, bo budowa infrastruktury jest tańsza, podobnie jak utrzymanie obiektu, który nie wymaga drogiej obsługi instalacji świetlnej.

NAS Analytics TAG

Do tego ruch jest płynniejszy, korki mniejsze, a to wszystko przekłada się na zysk dla środowiska. Ale zgodnie z danym amerykańskiej instytucji zajmującej się badaniem ruchu drogowego - Transportation Research Board, obywatele USA wciąż nie korzystają z tego rozwiązania komunikacyjnego na masową skalę, jak to ma miejsce na Starym Kontynencie. Obecnie Amerykanie mają na gigantycznej sieci swoich dróg zaledwie nieco ponad 7 tys. rond. To bardzo mało.

Być może powinniśmy oglądać powyższy film ze zrozumieniem trudności, jakie rondo przysporzyło mieszkańcom hrabstwa Rowan w stanie Kentucky. Sprawę powinien rozjaśnić fakt, że wcześniej w tym miejscu znajdowało się duże skrzyżowanie, przez które każdego dnia przejeżdżało niemal 5 tysięcy pojazdów. Teraz jeżdżą na pamięć i zajmie im nieco czasu nauka "nowych zasad".

Swoją drogą wygląda to dość niebezpiecznie, szczególnie jazda pod prąd niektórych kierowców. Ale zdaje się prace drogowe nadal trwają. Być może po ich ukończeniu będzie lepiej. 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę