tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motorower ak. Budetowa odmiana Rysia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motorower ak. Budetowa odmiana Rysia

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.02.06, 19:33 2 Drukuj

Konstrukcja motoroweru Ryś była nowoczesna i estetyczna, ale za to bardzo kosztowana w produkcji, a efekt finalny drogi w sprzedaży. Szybko okazało się, że nie byliśmy na to gotowi - na rynku poszukiwane były pojazdy proste i tanie. Kiedy ta prawda stała się okrutnie realna i dotarła do świadomości konstruktorów z Zakrzowa, przygotowano "uboższego" konstrukcyjnie i stylistycznie brata Rysia, któremu nadano nazwę Żak.

Żak młodszy brat Rysia

Zakrzów pod Wrocławiem to największa, jak dotychczas, nasz fabryka mopedów. W ubiegłym roku uczęstował nas Rysiem. Mimo początkowych oporów ten pojazd przyjmie się już na rynku, jedyną przeszkodą jego szerokiego rozpowszechniania jest zbyt wysoka cena. Prawdą, jest to pojazd nieźle pomyślany, o stosunkowo wysokim komforcie jazdy, dobrym resorowaniu i zgrabnej sylwetce. Osiągnięto te cechy jednak stosunkowo wysokim kosztem produkcji. Co zrobić żeby obniżyć koszty produkcji, wypuścić motorower o pełnych walorach eksploatacyjnych i użytkowych a sporo tańszy? Biuro konstrukcyjne fabryki zakrzowskiej opracowało już taki moped - MR-2 Żak. Od Rysia różni się on zmianą zawieszenia tylnego koła, brakiem obudowy, innym siodłem i nieobudowaną lampą. Silnik ma ten sam. Mała osłona plastikowa kryje sprężynę resorującą wahliwy widelec tylny. Inna jest również konstrukcja ramy. MR-2 według kalkulacji fabryki powinien kosztować ok. 5000 zł. To jednak jeszcze za dużo. Motorower tak uproszczony powinien mieć cenę jeszcze niższą.

NAS Analytics TAG

W rekordowo krótkim czasie opracowano prototyp modelu, przeprowadzono próby, już 1957 roku ruszyła produkcja. Dotychczas fabrykę opuściło 16.000 pojazdów, co miesiąc 2000 Rysiów schodzi z taśmy. (…)

"Motor" nr 13/1960

Motozbyt informuje - motorowery staniały

Od 26 czerwca br. motorowery Ryś i Żak sprzedawane są po nowych, poważnie obniżonych cenach. Obecnie motorower Ryś kosztuje 5800 zł (dawniej 6500 zł), a motorower Żak - 4800 zł (dawniej 5200 zł). Motorowery Ryś i Żak sprzedawane są za gotówkę i na raty przez sklepy Motozbytu i uspołecznionego handlu miejskiego i wiejskiego.

"Motor" nr 29/1961 

Dla lepszego zobrazowania powyższego cytatu dodam, że w 1961 rok średnia miesięczna pensja wynosiła u nas 1625 zł.


historia motocykli w wojsku

Motorowery w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przedwojenna historia to krajowe "setki", które były ówczesnymi motorowerami. Pamiętne marki: SHL, Podkowa, Niemen, Perkun, Wul-Gum oraz spora gama pojazdów zagranicznych. Powojenna historia motorowerów rozpoczęła się zaś w 1956 roku od modeli Ryś i Żak. Niedługo po nich pojawiły się pierwsze Komary. W kolejnych latach to właśnie motorowery były najliczniej produkowanymi pojazdami silnikowymi w naszym kraju. Każdego roku na rynek trafiało ich 150-200 tysięcy. Krajową produkcję wspierał import między innymi takich marek jak Simson czy Jawa.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOROWERY W PRL" »

Niedługo po rozpoczęciu produkcji motorowerów Żak na rynku pojawiła się konkurencja - bydgoski motorower Komar. Wprawdzie był dużo prostszy (np. Komar miał sztywne tylne zawieszenie), ale był tańszy.

Produkcję motorowerów Żak zakończono w 1963 rok. Dziś jest on (tak samo jak jego lepszy brat Ryś) bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr