tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wypadek motorowerzysty na ciece rowerowej. Uderzy w… przyczep
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wypadek motorowerzysty na ciece rowerowej. Uderzy w… przyczep

Autor: Andrzej Sitek 2022.08.18, 09:52 Drukuj

Zbieg okoliczności? Brak wyobraźni kierowcy ciężarówki? Zapadł wyrok w nietypowej sprawie dotyczącej zderzenia motorowerzysty z pozostawioną na ścieżce rowerowej przyczepą.

Wypadek, w wyniku którego kierowca motoroweru odniósł rozległe obrażenia, miał miejsce w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło w nadmorskiej miejscowości Volendam leżącej w prowincji Holandia Północna.

NAS Analytics TAG

Z powodu usterki technicznej kierowca zaprzęgu składającego się z ciężarówki i przyczepy musiał rozłączyć pojazdy. 24-latek pozostawił drugi człon zestawu na ścieżce rowerowej zajmując całą jej szerokość, na dodatek w żaden sposób nie oznaczył przeszkody. Z przyczepy wystawał masywny dyszel, który również nie został zabezpieczony.

Kiedy kierowca rozprzęgał pojazdy, pogoda była dobra, ale po chwili nadpłynęła mgła, która zakryła masywną przeszkodę. Pechowo w tym momencie ścieżką rowerową jechał motorowerzysta, który nie dostrzegł w porę obiektu i z dużą siłą uderzył w przyczepę od strony dyszla.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że holenderski kodeks drogowy dopuszcza jazdę lekkich motorowerów po drodze dla cyklistów pod warunkiem, że maksymalna prędkość pojazdu wynosi nie więcej niż 25 km/h. W takim przypadku kierowca motoroweru nie jest też zobowiązany do jazdy w kasku.

Poszkodowany motorowerzysta od roku przechodzi wyczerpujące zabiegi rehabilitacyjne i wciąż odczuwa skutki wypadku. Po dokładnym zbadaniu sprawy holenderski sąd zadecydował, że winny wypadku nie jest kierowca jednośladu, który wjechał w przyczepę, ale 24-letni właściciel ciężarówki i pechowej przeszkody. Kluczowy okazał się fakt zastawienia całej szerokości drogi dla rowerów oraz całkowity brak oznakowania, choćby trójkąta ostrzegawczego.

Sąd w mieście Den Bosch skazał kierowcę ciężarówki na 40 godzin prac społeczny i zawieszoną karę 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W praktyce oznacza to, że 24-latek może dalej pracować jako kierowca, ale jeśli popełni kolejne przestępstwo to w pierwszej kolejności straci prawo jazdy na pół roku.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr