tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Parilla. Motocykle mia³y byæ odpowiednikiem Ferrari. Dlaczego ju¿ ich nie ma?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Parilla. Motocykle mia³y byæ odpowiednikiem Ferrari. Dlaczego ju¿ ich nie ma?

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.04.29, 15:31 Drukuj

Ile firm motocyklowych istniało w historii? Dobre pytanie. Przypuszczam, że było ich co najmniej kilkaset. Gdybyśmy jednak skrupulatnie i wnikliwie prześledzili cały okres historii "jednośladu z silnikiem spalinowym" na świecie być może liczba firm minęłaby cyfrę 1000. To jednak benedyktyńska praca.   

Jedne firmy powstawały, inne upadały. Czasami plajtowały bo były źle zarządzane lub błędnie oceniono potrzeby i chłonność rynek. Innym razem do bankructwa doprowadzały zdarzenia historyczne, np. I wojna światowa, wielkie światowy kryzys z lata 1929 - 1933, II wojna światowa, zawirowania ekonomiczne lat 50. i 60.

NAS Analytics TAG

Jedną z firm, której już nie funkcjonuje, była włoska Parilla. Istniała zaledwie 20 lat, ale za sprawą spektakularnych sukcesów sportowych trwale zapisała się w historii motocyklizmu.  

Motocyklowa marka Parilla powstała w 1946 roku. Główną ideą jej właściciela (Giovanniego Parilli) była produkcja profesjonalnych motocykli sportowych i w tym firma zaczęła się specjalizować. Ekonomia była jednak bezduszna. W pierwszych latach po II wojnie popyt na motocykle sportowe był niewielki. Do tego dochodziła silna konkurencja firm brytyjskich. Aby utrzymać główną linię fabryki - czyli produkcję maszyn sportowych - trzeba było ze względów finansowych wytwarzać również popularne modele turystyczne, w tym również skutery. Tego typu pojazdy marki Parilla zaczęły powstawać na początku lat 50. Najwięcej z dwusuwowymi silnikami o pojemnościach 98, 125 i 150 cm³. Wyścigowe Parille miały większe, czterosuwowe silniki. Warto też dodać, że pojawiały się one w rywalizacji wyścigowych motocyklowych mistrzostw świata. Ta informacja powinna wystarczyć za wszelkie przymiotniki i superlatywy. Najważniejsze etapy historii motocykli Parilla wiązały się właśnie ze sportem.


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem "motocykle PRL" określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

Znakiem firmowym Parilli był biegnący chart. To w dobry, alegoryczny sposób, charakteryzowało tę markę. Historia motocykli Parilla nie była długa, w połowie lat 60. (1964 - 1965) pojawiły się problemy finansowe. Firma najpierw została przejęta przez wierzycieli, a niedługo potem upadła. Dziś marka Parilla znana jest z silników do gokartów oraz elektrycznych rowerów. 

Na początku lat 50. trzy wyścigowe Parille 250 zostały zakupione dla polskich zawodników. Używali jej do wyścigów drogowych członkowie polskiej Kadry Narodowej.

Kilka lat temu kupiłem Parillę 150 z 1953 roku. Był to model turystyczny. Z tym motocykle wiąże się pewna anegdota - kupiłem nowy motocykl i chciałem się tym pochwalić kumplowi. Dzwonie do niego: - Cześć, kupiłem Parillę - oznajmiam radośnie. W słuchawce chwila ciszy i wreszcie jego głos: - chyba Aprillę, bo nie ma takiej marki jak Parilla.   

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê