tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle w literaturze. Ksiki, w ktrych motocykle byy wanymi bohaterami
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle w literaturze. Ksiki, w ktrych motocykle byy wanymi bohaterami

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.02.22, 15:05 Drukuj

W literaturze pięknej ciężko znaleźć strofy o motocyklach WFM, SHL, WSK, Junak czy nawet skuterze Osa. Nawet importowane MZ-ki czy Jawy nie poruszały serc poetów i romantycznie nastrojonych prozaików. Wspomniane pojazdy kojarzono raczej z prowincją, a ta nie pasowała w żaden sposób do liryzmu. Nie mniej kilkaset tysięcy zarejestrowanych motocykli (a w latach 70. nawet grupo ponad milion) musiało zostawić ślad w literaturze, tej czy innej.    

Motocykli należy szukać w literaturze wspomnieniowej i czasami w powieściach, np. "Dziennikach 1945 - 1956" Jana Józefa Szczepańskiego, "Bajdach na resorach" Tomasza Domaniewskiego, "Historyjkach z klaksonem" Wacława Koryckiego, "Dzienniku podróży" Władysława Hasiora, czy autobiografii "Moje dwa i cztery kółka" Witolda Rychtera i kilku innych dziełach tego rodzaju. Motocykle można znaleźć w powieściach Zbigniewa Nienackiego z cyklu "Pan Samochodzik…".  

NAS Analytics TAG

Literatura jednak to bardzo szerokie pojęcie, w którym zawierają się również inne formy, np. komiks. Tu można znaleźć trochę motocykli. W latach 1967 - 1982 powstała seria 53 komiksów o przygodach kapitan Żbika - dzielnego, uczciwego i sympatycznego oficera Milicji Obywatelskiej. W jednym z odcinków tej serii pojawia się motocykl Triumph, a w kilku innych milicyjne motocykle MZ.         

W połowie lat 60. dowództwo Milicji Obywatelskiej doszło do wniosku, że przydałoby się poprawić wizerunek milicji w oczach młodego pokolenia. Ktoś zaproponował publikacje w formie komiksu, który święcił wówczas szczyty popularności, i tak narodził się kapitan Żbik. W 1982 roku, w czasie Stanu Wojennego, dowództwo milicji doszło do wniosku, że obywatel powinien się bać milicji i to wystarczy, więc inwestycja w kreowanie przyjaznego wizerunku i wydawanie komiksu o milicjancie z "ludzką twarzą" jest bezcelowa i tak umarł Żbik.      

W 1989 roku, Andrzej Echilczuk i Witold Parzydło stworzyli komiks "Harley Story", na który złożyły się nieco ubarwione wspomnienia autorów z początku lat 70. Komiks dość optymistycznie wydrukowano w bardzo dużym nakładzie - 110.000 egzemplarzy. Okazało się, że przeczucia autorów sprawdziły się i cały nakład został sprzedany w kilka tygodni. Po prawie 20 latach, w 2008 roku komiks ten w całości ukazał się ponownie w książce "Harley mój kumpel".

Z niezrozumiałych powodów wydawcy książek unikali tematów motocyklowych, dlatego tak niewiele powstało literatury wspomnieniowej o tym. Choć w tytule tego artykułu są ramy czasowe (lata PRL), chciałbym wspomnieć o książce, która powstała nieco później, bo w 2008 roku, ale opowiada o latach 1918 - 1973. Jest to książka "Harley mój kumpel", w której obok rysu historycznego z lat przedwojennych, większość stanowi opowieść o zradzaniu się po wojnie ruchu Harleyowskiego w naszym kraju. Jest to niezmiernie cenna historia, gdyż opowiadana przez jednego z twórców tego ruchu - Wojciecha Echilczuka.

Po 1990 roku rynek wydawniczy zaczął się rządzić prawami rynkowymi, co nie zawsze było najważniejsze w poprzednich latach PRL. W nowych realiach wydawcy też dość ostrożnie podchodzili do tematów motocyklowych, nie mniej powstało trochę książek motocyklowych, o różnej tematyce (historycznych, podróżniczych, hobbystycznych).

Tomasz Szczerbicki
Redaktor naczelny magazynu "Swoimi Drogami" (iMotocykl)

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr