tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MotoGP 2022: Aleix Espargaro wygrywa wy¶cig MotoGP o Grand Prix Argentyny
motul belka 950
motul belka 420

MotoGP 2022: Aleix Espargaro wygrywa wy¶cig MotoGP o Grand Prix Argentyny

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.04.03, 21:09 Drukuj

Aleix Espargaro dokonał historycznego wyczynu i zwyciężył swój dwusetny wyścig w klasie królewskiej, a także zdobył pierwsze zwycięstwo dla marki Aprilia w nowej erze MotoGP. To wszystko wydarzyło się na torze Termas de Rio Hondo.

Kwalifikacje w widowiskowym stylu wygrał Aleix Espargaro i tym samym zdobył pierwsze pole position dla marki Aprilia w erze MotoGP. Pierwszy rząd uzupełnili Jorge Martin i Luca Marini. Fabryczni zawodnicy Ducati znaleźli się poza pierwszą dziesiątką. Na dodatek Jack Miller został ukarany stratą 3 pozycji za incydent z Fabio Quartararo. Australijczyk został cofnięty na 11. miejsce. Ubiegłoroczny mistrz świata zamykał drugi rząd pól startowych.

Najlepszy start mieli Aleix Espargaro i Jorge Martin, ale to Martin najlepiej wykorzystał hamowanie do pierwszego zakrętu. Próbował ich atakować Pol Espargaro, ale bezskutecznie i kąsali go inni zawodnicy. Quartararo spadł na 12. miejsce tracąc 6 pozycji, Bastianini jechał na 10. miejscu, a tuż za nim Bagnaia. Miller spadł na 16. miejsce. W tym czasie Martin i Espargaro rozpoczęli ucieczkę od reszty stawki. Na 7. okrążeniu Pol Espargaro został wyprzedzony przez Alexa Rinsa. Zawodnik Suzuki szybko rozprawił się z Hondą i ruszył w pogoń za prowadzącą dwójką.

W połowie wyścigu Pol Espargaro wypadł z toru i zakończył wyścig. Na 18. okrążeniu Aleix Espargaro podjął pierwszą próbę wyprzedzenia Martina na długiej prostej przed zakrętem numer 5, ale przestrzelił hamowanie i nieco stracił. Dwa okrążenia później powtórzył manewr, ale nadal bezskutecznie. W tym czasie zbliżał się Rins, ale nie mógł dojść prowadzącej dwójki na mniej niż sekundę. Espargaro zaatakował po raz trzeci na 21. okrążeniu, ale tym razem zrobił to spokojniej i utrzymał prowadzenie uciekając w krętej sekcji toru. Jorge Martin nie mógł już znaleźć odpowiedzi i odpuścił pogoń za zawodnikiem ekipy Aprilia. Alex Rins zameldował się na trzeciej pozycji. Quartararo ukończył wyścig na 8. miejscu, Bastianini był 10., a Jack Miller 14.

W klasyfikacji generalnej Espargaro wysunął się na prowadzenie i ma 45 pkt. Drugie miejsce w generalce należy do Brada Bindera mającego 38 pkt. Na 3. pozycję awansował Enea Bastianini z dorobkiem 36 pkt. Taki sam wynik ma będący na 4. miejscu Alex Rins.