tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mandatu już nie unikniesz. Policja wytacza ciężkie działa na piratów drogowych

Mandatu już nie unikniesz. Policja wytacza ciężkie działa na piratów drogowych

Autor: Raff 2018.03.19, 17:11 11 Drukuj

Monitoring miejski, teleobiektywy, a nawet drony - polska policja w tym sezonie szykuje się na wojnę z kierowcami naruszającymi przepisy. Cel jest jeden - ma być bezpieczniej.

Niedawno w mediach pojawiła się informacja o śmigłowcu wykorzystywanym przez łódzką policję w walce z piratami drogowymi. Zdajemy sobie sprawę, że tak efektowny radiowóz robi wrażenie, jednak w praktyce namierzanie amatorów szybkiej jazdy z pokładu helikoptera mija się z celem - policja ma do dyspozycji znacznie więcej skuteczniejszych środków.

Najnowszym sposobem policji na wyłapywanie co bardziej nonszalanckich użytkowników ruchu są drony. Przeszkoleni operatorzy zawieszają je nad najbardziej newralgicznymi punktami miast i rejestrują wykroczenia popełniane przez kierowców, takie jak przejazd na czerwonym świetle, niezastosowanie się do znaków poziomych, czy wymuszenia pierwszeństwa.

Ponieważ polskie prawo wymaga, by każde ujawnione wykroczenie było niezwłocznie ukarane, obraz z drona na bieżąco śledzi pobliski patrol policji, który zatrzymuje sprawców wykroczeń i karze ich mandatami.

Drony nie są jednak jedynym sposobem stróżów prawa na dyskretne rejestrowanie naszych drogowych grzechów. Coraz częściej policja wykorzystuje także lustrzanki z teleobiektywami. Duże zbliżenie umożliwiają ze sporej odległości namierzyć kierowców używających telefonu podczas jazdy lub wykonujących niedozwolone manewry, a następnie zarejestrować dowód wykroczenia na zdjęciu.

Policjanci chętnie sięgają też po miejski monitoring. Nikogo nie dziwi, że wykorzystywany jest on podczas ustalania tożsamości sprawców napaści czy kradzieży. Policja ujawnia jednak za pomocą tego narzędzia także wykroczenia drogowe.

Nie sposób nie zauważyć zwiększonej aktywności policji w wykrywaniu i piętnowaniu wykroczeń. Nie możemy tylko oprzeć się wrażeniu, że ta nowoczesna metoda ukrywania się po krzakach służy bardziej zastraszaniu kierowców niż zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Mamy nadzieję, że się mylimy.

Zdjęcia
Komentarze 8
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę