tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec z wyścigami słoni. Zarządca autostrady mówi: dość!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec z wyścigami słoni. Zarządca autostrady mówi: dość!

Autor: Raff 2020.06.03, 12:18 11 Drukuj

Koniec z wyścigami słoni na autostradzie A2. Zarządca Autostrady Wielkopolskiej ma już dość nagminnego łamania zakazu wyprzedzania dla ciężarówek i wprowadza urządzenia, które będą rejestrować wykroczenia.

Wyścigi słoni, czyli trwające czasem kilkanaście minut manewry wyprzedzania się ciężarówek na autostradach i ekspresówkach to spory problem w naszym kraju. Kiedy pojazd wyprzedzany porusza się ze znacznie mniejszą prędkością, wyprzedzenie go trwa krótko, ale kiedy oba pojazdy poruszają się w okolicach maksymalnej prędkości, na jaką pozwala ogranicznik, czyli 92 km/h, wyprzedzanie potrafi trwać wieki.

NAS Analytics TAG

W wielu miejscach na autostradach zarządcy ustawili zakazy wyprzedzania ze względu na tworzenie się ogromnych zatorów. Niestety - okazuje się, że kierowcy ciężarówek masowo ignorują te zakazy. Zarządca Autostrady Wielkopolskiej zdecydował o umieszczeniu dodatkowego oznakowania i urządzenia rejestrującego pojazdy łamiące zakaz.

W tej chwili trwają testy urządzenia. Po ich pomyślnym zakończeniu, zostanie ono przekazane Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie egzekwować przestrzeganie zakazu. Niewykluczone, że podobne rozwiązania znajdą się także na innych polskich autostradach.

Jak twierdzą zawodowi kierowcy ciężarówek, zakazy wyprzedzania dla samochodów ciężarowych poważnie utrudniają im pracę. Zwalnianie przed inną ciężarówką, a następnie przyspieszanie powoduje znaczny wzrost zużycia paliwa, powoduje także opóźnienia w dostawach. Jak twierdzą kierowcy, problemem jest to, że w Polsce większość autostrad i ekspresówek ma tylko dwa pasy. W krajach Europy Zachodniej ciężarówki mogą bez przeszkód wyprzedzać się na trzypasmowych odcinkach, których w Polsce jest jak na lekarstwo.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę