tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakaz wyprzedzania. Zasady, przepisy, jak poprawnie wyprzedza
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakaz wyprzedzania. Zasady, przepisy, jak poprawnie wyprzedza

Autor: Tomek Kulik 2020.02.28, 14:10 2 Drukuj

Znak B-25 wszyscy znają, widywany jest w wielu miejscach, gdzie wyprzedzanie nie jest bezpieczne. Jednak nie wszyscy wiedzą, co ten znak oznacza i kiedy powinno się do niego stosować.

Dyspozycja znaku jest dość prosta: "zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych". Mamy w tym zdaniu koniunkcję, czyli oba warunki muszą zaistnieć, by zakaz obowiązywał. Mówiąc prościej: pojazd przed nami musi być jednocześnie silnikowy i wielośladowy by zakaz wyprzedzania nas obowiązywał.

NAS Analytics TAG

Przypominamy, że pojazdem silnikowym jest pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Zatem można wyprzedzać za znakiem B-25:

 • rower, także wielośladowy,
 • furmankę, dorożkę, bryczkę, etc.,
 • motorower, także wielośladowy,
 • motocykl solo.

Nie możemy wyprzedzać:

 • ciągnika rolniczego, nawet jadącego z prędkością furmanki,
 • pojazdu wolnobieżnego (kombajn, ładowarka, koparka, równiarka, inna maszyneria…),
 • samochodu, autobusu,
 • motocykla z wózkiem bocznym.

A co ze skuterami trójkołowymi i takimi motocyklami jak Yamaha Niken?

Otóż większość z nich, Niken także, ma rozstaw kół nieprzekraczający 460 mm, dzięki czemu są zaliczane de iure do jednośladów (rozporządzenie Unii Europejskiej). Jednak jest na rynku skuter o pojemności silnika większej niż 125 cm, na trzech kołach, do kierowania którym uprawnia prawo jazdy kategorii B: Piaggio MP3 o rozstawie kół przednich wynoszącym 465 mm - właśnie ten parametr zdecydował o dopuszczeniu kategorii B do jazdy na nim po drogach publicznych.

Jest to nie tylko de facto, ale także de iure dwuślad, czyli wyprzedzać go za znakiem B-25 nie wolno.

Co ma zrobić sumienny motocyklista, widząc przed sobą trójkołowy skuter, gdyby po wyprzedzeniu tego ustrojstwa został zatrzymany przez policję? Ano trudno nam odpowiedzieć na to pytanie… Redakcja przekonywałaby policjanta, że trzeba skuterzystę dogonić i zmierzyć rozstaw przednich kół w jego pojeździe.

A na poważnie, to jest taka rzymska paremia prawnicza: dura lex sed lex - twarde prawo, ale prawo. Miejmy nadzieję, że nasi prawodawcy czym prędzej zmienią dyspozycję znaku B-25, dostosowując ją do realiów na drodze, bo na razie przepisy nie nadążają za rozwojem motoryzacji.

Tomek Kulik, szef szkoły jazdy Kulikowisko, jest instruktorem nauki jazdy i doskonalenia techniki jazdy na motocyklu. Szkoli także aktorów i kaskaderów, służby mundurowe i motocyklowych ratowników medycznych. Były kierowca Jednostki Wojskowej GROM.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

  NAS Analytics TAG
  na gr