tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych TIR. Już od 1 listopada 2021 w całej Słowenii
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych TIR. Już od 1 listopada 2021 w całej Słowenii

Autor: Alonzo 2021.08.21, 13:04 7 Drukuj

Władze Słowenii powiedziały "dość" TIRom, wyprzedającym się na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Od 1 listopada 2021 wprowadzają zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 tony.

Zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej macie całkowitej DMC powyżej 7,5 tony został pilotażowo wprowadzony na mierzącym 250 km odcinku autostrady. Badania trwały od 15 stycznia 2020 roku. Niestety wynik badań był bardzo niekorzystny dla kierowców TIRów. Podczas eksperymentu na badanym odcinku wzrosła płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców. Wyniki były na tyle przekonujące, że od 1 listopada Słowenia wprowadza całkowity zakaz wyprzedzania dla ciężarówek i TIRów na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

NAS Analytics TAG

Nowe przepisy na autostradach i drogach szybkiego ruchu Słowenii są oczywiście koszmarem dla kierowców ciężarówek. W końcu nikt nie wyprzedza dla przyjemności, zwłaszcza kierując samochodem ciężarowym, który i tak ma  ograniczoną tachometrem prędkość do 90 km/h. Jeżeli na autostradzie trafi się pojazd, jadący wyraźnie wolniej niż dopuszczone dla TIRów 90 km/h, to jazda za takim pojazdem na odcinku setek kilometrów może być prawdziwym koszmarem. Nie wiadomo, które kraje jako następne zdecydują się na tak drastyczne środki, aby poprawić płynność ruchu na dwupasmowych autostradach i drogach szybkiego ruchu. Rozwiązaniem jest to, co zrobili Niemcy, czyli trzypasmowe autostrady tak, aby ciężarówki mogły się wyprzedzać, pozostawiając jeden pas całkowicie wolny dla pozostałych pojazdów. Jednak biedne kraje, które ograniczają swoje trasy szybkiego ruchu do jedynie dwóch pasów w każdym kierunku, raczej są na razie skazane albo na uprzykrzanie życia kierowcom TIRów, albo na ciągłe zwalnianie osobówek za wyprzedzającymi się z niewielką prędkością względną ciężarówkami. Chociaż władze w Polsce zapowiadają przebudowę niektórych odcinków autostrad tak, aby miały one trzy pasy, to systemowe przejście na bardziej przepustowe drogi jest na razie bardzo odległe.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:ONR 22/08/2021 09:09

Brawo Słowacy

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę